Share

رهبر ایران در ملاقات با دست‌اندرکاران انتخابات ۹۴ گفت دعوت از مخالفان نظام به شرکت در انتخابات به معنای آن نبود که آنها به مجلس بروند بلکه منظور مشارکت‌شان در رای دادن بود.

Ali-Khamenei-2

آیت‌الله خامنه‌ای چهارشنبه ۳۰ دی در دیدار با جمع دست‌اندرکاران انتخابات خبرگان و مجلس به تشریح آداب “رقابت سالم” پرداخت. او دو انتخابات پیش روی را بسیار مهم و یک “مسابقه ملی” توصیف کرد و گفت ملت و جمهوری اسلامی برنده پرافتخار برگزاری این مسابقه خواهد بود.

خامنه‌ای عنوان کرد: در این رقابت برد و باختی برای ملت مفهوم ندارد زیرا در هر صورت ملت ایران برنده واقعی و نهایی است: «اگر ملت ایران خوب و قوی و مصمم وارد میدان انتخابات شود و صندوق‌های رای را از عزم خود پر کند، جمهوری اسلامی به خود خواهد بالید.»

او مهم‌ترین شرط یک رقابت سالم را شرکت همه واجدان شرایط رای دادن و حتی آن کسانی دانست که نسبت به نظام مسئله دارند: «این افراد قاعدتا نسبت به امنیت و پیشرفت و عزت کشور مسئله‌ای ندارند و بر همین اساس اگر خواهان استمرار امنیت و عزت ملی هستند باید در انتخابات شرکت کنند.»

ولی فقیه جمهوری اسلامی که ۱۹ دی در قم از مخالفان دعوت کرده بود برای اعتبار کشور در انتخابات شرکت کنند، یادآور شد که منظورش آمدن مخالفان به پای صندوق‌های رای بود و نه بیشتر.

“مچ‌گیری از نظام”

خامنه‌ای افزود عده‌ای کمین کرده‌اند که با حضور نیافتن مردم در انتخابات، با تحریم و یا سست کردن انتخابات، از نظام جمهوری اسلامی مچ‌گیری کنند: «اما ملت در مقابل این کمین کرده های نابکار، کارآمدی خود را نشان داده و در این انتخابات هم نشان خواهد داد.»

او هم‌زمان، حق عمومی و سلامت انتخابات را در این دانست که تنها کسانی به مجلس بروند که نظام و مصالح و ارزش‌های کشور را قبول داشته باشند: «درهیچ جای دنیا، افرادی را که اصل نظام آن کشور را قبول ندارند، به مراکز تصمیم‌گیری راه نمی‌دهند و حتی در کشوری همچون امریکا که خود را نماد آزادی معرفی می‌کند و عده‌ای ساده لوح هم آن را قبول و ترویج می‌کنند، در دوران رقابت بلوک شرق و غرب، افراد را با اندک اتهامِ گرایش سوسیالیستی، کنار می‌گذاشتند.»

پرونده ویژه زمانه: چرا خامنه‌ای موقع انتخابات به یاد مخالفان می‌افتد؟

خامنه‌ای در این دیدار سکوت خود در باره حمله به سفارت عربستان سعودی را نیز شکست و ضمن تقبیح این حمله از حزب‌اللهی‌ها دفاع کرد: «عقل و فهم همین حزب‌اللهی‌ها و تحلیل آنها در موارد زیادی از برخی بزرگ‌ترها بهتر است و نباید به بهانه حمله به سفارت عربستان یا سفارت انگلیس که هر دو به ضرر کشور و اسلام هستند و بنده هم بدم آمد؛ تضعیف شوند و مورد تهاجم قرار گیرند.»

او در منع استفاده از کلمه “تندروها” در مباحث سیاسی کشور گفت: «برخی دائما این کلمه را تکرار می‌کنند که منظورشان جریان مومن و حزب‌اللهی است در حالی‌که نباید آنها را متهم به تندروی کرد زیرا این جوانان با اخلاص تمام در میدان حاضرند.»

انتخابات خبرگان و مجلس دهم، هفتم اسفند ۹۴ برگزار می‌شوند. نزدیک ۶۰درصد داوطلبان نامزدی در این انتخابات رد صلاحیت شده‌اند. خامنه‌ای در دیدار با دست‌اندرکاران انتخابات، در مورد رد صلاحیت گسترده داوطلبان موضعی نگرفت. او پیش‌تر عنوان کرده که حق نظارت استصوابی شورای نگهبان، بخشی از “حق‌الناس” است.

Share