Share

مردم مناطق کردنشین ترکیه به خاطر محاصره شهرها توسط نظامیان، به آب، غذا، دارو، برق و سوخت دسترسی ندارند. راه‌ها مسدود شده‌اند و ارتش با سلاح‌های سنگین خانه‌ها و محله‌ها را ویران کرده‌ است.

ترکیه دیاربکر

ارتش ترکیه از سوی سازمان عفو بین‌الملل (امنستی اینترنشنال) به اعمال خشونت مفرط و گسترده علیه کردها متهم شده است. این سازمان می‌گوید دولت ترکیه همه شهرهای کردنشین را به بهانه پ‌ک‌ک مجازات می‌کند.

به خاطر مقررات منع رفت و آمد که ساعت معینی را شامل نمی‌شود، مناطق کردنشین ترکیه از مدت‌ها قبل هیچ راه ارتباطی برای تامین خوراک، آب آشامیدنی، برق و مایحتاج دارویی ندارند.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده که این محاصره بدون تردید با جان مردم بازی می‌کند. جان دالهویزن، مدیر شاخه اروپایی این سازمان می‌گوید ارتش با سلاح‌های سنگین در مناطق مسکونی عملیاتی انجام داده که جان ده‌ها هزار نفر را به خطر انداخته و موجب خرابی گسترده کاشانه غیرنظامیان شده است.

دالهویزن به طور تلویحی، آلمان و جامعه بین‌المللی را به نادیده گرفتن اوضاع کردهای ترکیه متهم کرده و گفته است: «وقتی ترکیه یک شریک مهم در مقابله با داعش و در بحران پناهجویی تلقی می‌شود، جامعه جهانی مجاز نیست چشم خود را بر روی وضعیت در جنوب شرقی این کشور ببندد.»

در نواحی جنوب شرقی ترکیه، ارتش از ماه‌ها قبل سرگرم عملیاتی علیه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) است. بیش از همه شاخه جوانان این حزب “ی‌دگ” هدف حملات هستند. مقامات ترکیه برای تسهیل کار نظامیان، پیوسته مناطق بیشتری را محاصره می‌کنند.

در حال حاضر در شهر جزیره در نزدیکی مرز سوریه و در محله قدیمی سور در دیاربکر جنگی تمام عیار در جریان است. نظامیان ترکیه در “عملیات ضدترور” صدها نفر را کشته‌اند. تشکل‌های کردی اعلام کرده‌اند که در میان کشته‌شدگان بسیاری افراد غیرنظامی نیز وجود دارند.

عفو بین‌الملل از ترکیه خواسته که در رویارویی با ‌پ‌ک‌ک موازین حقوق بشری را زیرپا نگذارد. این سازمان با اشاره به آمار بنیاد حقوق بشر ترکیه، از کشته شدن ۱۶۲ نفر در جریان محاصره شهرهای کردنشین ترکیه در تابستان خبر می‌دهد. در میان قربانیان، زنان، کودکان و افراد مسن زیادی به چشم می‌خورند.

عفو بین‌الملل، هم‌چنین دولت اسلامگرا و محافظه کار ترکیه را متهم کرده به این که جلوی نظارت سازمان‌ها و نهادهای مستقل به وضعیت مناطق کردنشین را می‌گیرد. اردوغان به تازگی فشار بر منتقدان خود را تشدید کرده و هر تلاشی برای ممانعت از خشونت بیشتر در استان‌های کردنشین را به همدستی با تروریست‌ها نسبت می‌دهد.

اردوغان روز پنجشنبه ۲۱ ژانویه هرگونه مذاکره با پ‌‌ک‌ک را رد کرد و گفت هیچ تعاملی با «تشکیلات تجزیه‌طلب تروریستی” نخواهد داشت. ارتش ترکیه چهارشنبه ۲۰ ژانویه اعلام کرد که ۱۹ عضو پ ک ک را در استان شیرناخ و دیاربکر کشته است. به گفته حزب دمکراتیک خلق‌ها، از دسامبر ۲۰۱۵ تاکنون، دستکم ۱۰۰ عیرنظامی در ترکیه کشته شده‌اند.

مناقشه میان دولت ترکیه و حزب کارگران کردستان ترکیه از سال‌ها قبل جریان دارد. جنگ داخلی در سال‌های دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ در ارتفاعات شرقی ترکیه بیش از ۴۰ هزار کشته برجای نهاده است.

در همین زمینه

کاخ معلق اردوغان با ستون‌های سرکوب

اردوغان نمی‌خواهد “دیکتاتور پوشالی” باشد

 اردوغان و مسیر پیموده شده ژنرال‌ها

دستگیری ۱۸ دانشگاهی در ترکیه پس از انتشار فراخوان صلح

سه محله شهر سیلوان در محاصره نظامیان ترکیه

Share