Share

با غرق شدن دو قایق حامل پناهجویان دست‌کم ۴۱ نفر از آن‌ها جان خود را از دست دادند. در میان کشته‌شدگان ۱۷ کودک دیده می‌شوند. نیروهای امدادگر همچنان در پی یافتن بازماندگان هستند.

Refugees

به‌گزارش رویترز، این دو قایق بامداد امروز جمعه ۲۲ ژانویه / ۲ بهمن از ترکیه به سمت یونان در حرکت بودند که غرق شدند. یک قایق چوبی با ۴۸ سرنشین در نزدیکی جزیره کوچک فارماکونیسی در شرق اژه با یک صخره سنگی برخورد کرد و غرق شد.

از این قایق ۴۱ نفر نجات یافتند و شش کودک و یک زن جان باختند.

ساعاتی بعد یک قایق بادبانی با شمار نامعلومی سرنشین غرق شد و ۲۶ پناهجو نجات یافته و به جزیره کالولیمنوس منتقل شدند. پیکر بی‌جان ۳۴ تن از سرنشین‌های این قایق توسط نیروهای ساحلی از آب گرفته شدند.

نیروهای امدادگر با قایق‌های خود، قایق‌های شخصی و یک بالگرد در جست‌وجوی بازماندگان این حادثه هستند.

بازماندگان گفته‌اند این قایق ۷۰ سرنشین داشت و هنوز تعداد مفقودشدگان معلوم نیست.

در روز گذشته (پنج‌شنبه) دست‌کم ۱۲ پناهجو در مسیر ترکیه به یونان در دریا غرق شدند. ۲۸ نفر در این حادثه نجات یافتند.

هزاران پناهجو از سوریه و عراق از ماه‌ها پیش تلاش می‌کنند تا خود را از طریق ترکیه به اروپا برسانند. به‌رغم هوای سرد زمستان همچنان هر روز شمار بسیاری از پناهجویان از مسیر خطرناک دریای اژه به یونان می‌روند.

بر اساس تخمین سازمان بین‌المللی مهاجرت از آغاز سال جاری میلادی تا روز ۱۸ ژانویه ۷۷ پناهجو در دریای مدیترانه به سمت اروپا جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت همچنین گفته است که از آغاز سال جاری میلادی ۳۱ هزار پناهجو خود را به جزایر یونان رسانده‌اند. این رقم ۲۱ بار بیشتر از تعداد پناهجویانی است که سال گذشته در همین بازه زمانی به یونان رسیده بودند.

Share