Share

ایران با لغو تحریم‌های اقتصادی، در صدد تقویت و نوسازی ناوگان هوایی خود برآمده است. وزارت راه از سفارش ۱۲۷ ایرباس و جریان داشتن مذاکره با کنسرن بوئینگ خبر می‌دهد.

A-350

اصغر فخریه کاشان، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی ایران اعلام کرده که قرارداد خرید ۱۲۷ فروند ایرباس در آستانه امضا شدن است. خبرگزاری رویترز روز یکشنبه (۲۴ ژانویه/۴ بهمن) به نقل از فخریه کاشان نوشت مذاکره برای خرید هشت فروند بوئبنگ نیز جریان دارد.

قرار است از ماه مارس نخستین هواپیماهای ایرباس خریداری شده به ایران تحویل شوند. مذاکره برای خرید ایرباس از مدت‌ها قبل جریان داشت و قبلا صحبت از خرید ۱۱۴ هواپیما بود. اصغر فخریه کاشان به رویترز گفته است که ایران ۱۶ فروند جت A-350 و A-320 و A-330 نیز سفارش داده است. او ابراز امیدواری کرده که قرارداد مربوط به خرید این هواپیماهای دورپرواز در هفته جاری امضا شوند.

این سفارش‌ها در حالی است که ایرباس در سال گذشته، حتی یک مشتری نیز برای هواپیماهای دورپرواز نداشته است. فخریه کاشان گفته که هواپیماهای سفارشی در فاصله سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۲ تحویل خواهند شد.

ایرباس یکی از زیرمجموعه‌های کنسرن “ارباس گروپ” است. ۲۵ درصد سهام ایرباس به فرانسه و ‌آلمان و اسپانیا تعلق دارد و ۷۵ درصد باقی خرده سهام است. مرکز این کنسرن در تولوز فرانسه قرار دارد.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد ایران علاقمند است۱۰۰ هواپیمای بوئینگ نیز به ناوگان هوایی خود بیفزاید اما عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی می‌گوید هنوز هیچ قراردادی به این منظور منعقد نشده است.باراک اوباما روز ۱۷ ژانویه و با اجرایی شدن برجام، مجوز فروش بوئینگ به ایران را صادر کرد.

کلیه هواپیماهای بوئینگ ایران، متعلق به دوران پیش از انقلاب هستند و از عمر آنها دستکم ۳۶ سال می‌گذرد.

مهدی هاشمی، رئیس کمیسیون عمران مجلس ایران گفته است که کشورش طی سه سال آینده به حدود ۵۰۰ فروند هواپیمای جدید نیاز دارد.

در حال حاضر ناوگان هوایی جمهوری اسلامی شامل ۱۵۰هواپیما با عمر میانگین ۲۰ سال است. علیرضا جهانگیریان، رئیس سازمان هواپیمایی ایران در مرداد ۱۳۹۳ گفته بود از میان ۲۵۱ فروند هواپیمای موجود در ناوگان هوایی ایران، ۱۰۸ فروند زمین‌گیر هستند. جهانگیری افزوده بود که ارتقای ناوگان هوایی کشور به دستکم ۵۰۰ فروند هواپیما نیاز دارد.

در اردییهشت ۱۳۹۴، وزارت راه توانسته بود با همکاری یک ایرلاین خارجی، ۹ فروند هواپیمای ایرباس ۳۴۰ و  ۳۲۱ به ناوگان هوایی ایران اضافه کند.

ممنوعیت فروش هواپیماهایی که از عمر ساخت ‌آنها ۱۵ سال کمتر می‌گذرد، جزیی از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بودند.

در آذر ۱۳۹۳ و پس از چند مورد سقوط هواپیماهای آنتونف (ساخت اوکراین)، وزارت راه و ترابری ایران، واردات هواپیماهایی با عمر بیش از ۱۵ سال را ممنوع کرد.

Share