Share

پس ازسفر به رم و واتیکان، حسن روحانی به پاریس می‌رود. این بازدید قرار بود در ماه نوامبر گذشته صورت گیرد اما حملات تروریستی در پاریس آن را به تعویق انداخت. محور اصلی مذاکرات و دیدارهای روحانی در ایتالیا و فرانسه، قراردادهای مهم اقتصادی اعلام شده است.

روحانی

روزنامه های فرانسوی می‌نویسد چندین توافق اقتصادی با آمدن روحانی به پاریس امضا می‌شوند. قرارداد خرید ۱۱۴ هواپیمای مسافربری ایرباس، همکاری‌های صنعتی، تولید دوباره خودروهای پژو در ایران و خرید محصولات کشاورزی و بهداشتی از مهم‌ترین این قراردادها هستند. روحانی پنجشنبه ۲۸ ژانویه با فرانسوا اولاند در کاخ الیزه ملاقات می‌کند.

رادیو زمانه در بررسی سفر روحانی به پاریس در گفت وگو با سعید پیوندی و جمشید اسدی این پرسش‌ها را مطرح می کند:

• چرا نخستین سفررییس جمهور اسلامی پس از اجرایی شدن برجام به ایتالیا و فرانسه است؟ به ویژه چرا به فرانسه؟ این را باید به حساب فرصت طلبی فرانسه گذاشت که در دوره بحران هسته‌ای و مسایل منطقه‌ای، روابط گرمی با عربستان و اسراییل داشته و دارد و حالا عجله دارد که جایی در بازار هشتاد میلیون نفری ایران داشته باشد؟

• به طور کلی روابط ایران و فرانسه را چگونه باید تعریف کنیم ؟

• رسانه‌های فرانسوی در مورد سفر روحانی بیشتر به امضای چندین توافق اقتصادی، صنعتی، بهداشت و کشاورزی توجه کرده‌اند تا وضعیت حقوق بشر در ایران. چرا؟

• آیا دیدارهای حسن روحانی از ایتالیا و فرانسه فایده‌ای هم برای ایران دارد؟ می‌شود امیدوار بود که ایران از بحران کنونی اقتصادی خارج شود؟

بیشتر بخوانید: آغاز سفر حسن روحانی به اروپا و تظاهرات مخالفان

Share