Share

مذاکرات صلح سوریه که قرار بود روز دوشنبه ۲۵ ژانویه / ۵ بهمن زیر نظر سازمان ملل در ژنو برگزار شود به ‌دلیل عدم توافق بر سر ترکیب هیأت نمایندگان روز جمعه ۲۹ ژانویه / ۹ بهمن از سر گرفته خواهد شد.

استفان دی میستورا: دستورالعمل شورای امنیت سازمان ملل در مورد مذاکرات این است که تا جایی که ممکن است افراد بیشتری در آن شرکت کنند.

استفان دی میستورا: دستورالعمل شورای امنیت سازمان ملل در مورد مذاکرات این است که تا جایی که ممکن است افراد بیشتری در آن شرکت کنند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل برای برقراری صلح در سوریه در یک نشست رسانه‌ای ضمن اعلام این خبر گفت: «هر روز تأخیر در مذاکرات برابر با یک روز تأخیر در آتش‌بس و ارسال کمک‌های انسانی است.»

فرستاده سازمان ملل از چند هفته پیش زیر فشار جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه قرار دارد تا هر چه سریع‌تر مذاکرات را از سر گیرد.

مذاکرات ژنو می‌بایست بر پایه نقشه راهِ تعیین شده توسط شورای امنیت سازمان ملل در ماه دسامبر ۲۰۱۵، به پیش رود. بر این اساس یک آتش‌بس در نظر گرفته شده که در پی آن دولت انتقالی سوریه در شش ماه مشخص خواهد شد و انتخابات در مدت ۱۸ ماه برگزار می‌شود.

به‌گفته استفان دی میستورا شرکت‌کنندگان در مذاکرات ژنو ابتدا درباره آتش‌بس و کمک‌های انسانی گفت‌وگو خواهند کرد.

نشست اپوزیسیون سوریه در ریاض

ائتلاف اپوزیسیون سوریه که ماه گذشته در ریاض تشکیل جلسه داد و متشکل از چندین گروه مخالف حکومت اسد از جمله گروه‌های مسلح است هیأت نمایندگی خود را برای شرکت در مذاکرات صلح تشکیل داده است اما حزب اصلی کردها و چند شخصیت دیگر اپوزیسیون در این ائتلاف حضور ندارند.

روسیه، هم‌پیمان حکومت بشار اسد، تلاش کرد تا بخشی از این گروه‌های کنار گذاشته‌شده را در جهت گسترده کردن هیأت نمایندگی اپوزیسیون، حتی اگر شده به‌شکل یک هیأت موازی وارد مذاکرات کند اما ائتلاف مخالفان روسیه را متهم کرد که قصد دارد افراد نزدیک به حکومت اسد را به مذاکرات بیاورد و به همین دلیل تهدید کرد که اگر نمایندگان دیگری از اپوزیسیون به مذاکرات دعوت شوند این گفت‌وگوها را تحریم خواهد کرد.

از سوی دیگر ائتلاف اپوزیسیون محمد علوشی، عضو دفتر سیاسی گروه مسلح جیش‌الاسلام را در هیأت نمایندگی خود انتخاب کرده که این انتخاب از سوی گروه‌های مخالف داخل سوریه و روسیه مورد انتقاد قرار گرفته است. عربستان سعودی از گروه جیش‌الاسلام حمایت می‌کند.

استفان دی میستورا جزئیاتی از افرادی که به ژنو دعوت شده‌اند ارائه نکرد اما گفت: «دستورالعمل شورای امنیت سازمان ملل در مورد مذاکرات این است که تا جایی که ممکن است افراد بیشتری در آن شرکت کنند.»

فرستاده سازمان ملل اظهار امیدواری کرد که به‌ویژه زنان و نمایندگان جامعه مدنی در مذاکرات حضور داشته باشند.

در همین حال فواد علیکو، از مخالفان حکومت اسد، اعلام کرد که نمایندگان اپوزیسیون امروز سه‌شنبه ۲۶ ژانویه / ۶ بهمن در ریاض تشکیل جلسه خواهند داد تا در باره حضورشان در گفت‌وگوهای ژنو تصمیم‌گیری کنند.

تا کنون دو دور مذاکره صلح سوریه در ژنو برگزار شده که هیچ‌کدام به نتیجه‌ای نرسیده است.

Share