Share

مذاکرات صلح سوریه در کشاکش میان هیأت‌های نمایندگی اپوزیسیون، سازمان ملل و حکومت سوریه باقی مانده است. اپوزیسیون دیدار خود با نماینده سازمان ملل را مثبت خواند. دیدار نمایندگان حکومت سوریه با نماینده سازمان ملل به تعویق افتاد.

جلسه رسمی هیأت نمایندگی اپوزیسیون سوریه و فرستاده سازمان ملل - ژنو، دوشنبه یکم فوریه / ۱۲ بهمن

جلسه رسمی هیأت نمایندگی اپوزیسیون سوریه و فرستاده سازمان ملل – ژنو، دوشنبه یکم فوریه / ۱۲ بهمن

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، کمیته عالی مذاکرات اپوزیسیون سوریه (HCN) می‌خواهد تلاش کند تا برای آغاز مذاکرات صلح تضمینی به سود غیرنظامیان سوری بگیرد.

پیش از این اپوزیسیون سوریه خواهان توقف بمباران مناطق غیرنظامی و رفع محاصره شهرها در مناطق درگیری شده و گفته بود اگر این شرایط برآورده نشود در مذاکرات شرکت نخواهد کرد. بعد تصمیم گرفت در مذاکرات شرکت کند اما این خواسته‌های خود را نیز پیش از آغاز مذاکره با هیأت نمایندگی حکومت بشار اسد مطرح کند.

سالم المسلط، یکی از سخنگویان کمیته عالی مذاکرات اپوزیسیون گفت: «ما تضمین‌های دوستان خود در جامعه جهانی و پاسخ مثبت از فرستاده ویژه سازمان ملل را دریافت کردیم. ما تلاش خود را برای پایان دادن به رنج در سوریه تشدید خواهیم کرد.»

در همین حال نمایندگی دولت سوریه خواسته‌های اپوزیسیون را رد کرده و بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل، اپوزیسیون را در مذاکرات «غیرجدی» خوانده است.

اعضای کمیته عالی مذاکرات اپوزیسیون سوریه روز یکشنبه ۳۱ ژانویه / ۱۱ بهمن با دیپلمات‌های اصلی کشورهای غربی که در این مذاکرات شرکت دارند و همچنین استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل برای برقراری صلح در سوریه دیدار کردند.

به‌گفته یک منبع دیپلماتیک که نخواست نامش اعلام شود، دی میستورا در این دیدار «پیشنهادی» را به اپوزیسیون مطرح کرده است. او اما درباره این پیشنهاد چیزی نگفت. این منبع همچنین گفت اپوزیسیون سوریه با دیده تردید به مذاکره با رژیم اسد و همین‌طور سازمان ملل می‌نگرد و خواهان اقدامات فوریِ «محسوس و روشن» است. به‌گفته او ساده‌ترین این مسائل آزادی غیرنظامیان، از جمله سه هزار زن و کودکی است که فهرست آن‌ها در دست اپوزیسیون است.

این گفت‌وگوهای غیررسمی آغاز مذاکرات رسمی را به تأخیر انداخته‌اند.

نمایندگی سازمان ملل روز جمعه با هیأت نمایندگی رژیم سوریه ملاقات داشت اما به‌گفته یک سخنگوی سازمان ملل، استفان دی میستورا مذاکرات صبح روز دوشنبه یکم فوریه / ۱۲ بهمن، با نمایندگان دولت سوریه را به تعویق انداخت تا ابتدا با هیأت اپوزیسیون دیدار کند.

یک منبع دیپلماتیک هیأت نمایندگی دولت سوریه گفته است دیدار نمایندگان سازمان ملل و حکومت سوریه صبح روز سه‌شنبه (فردا) برگزار خواهد شد.

استفان دی میستورا می‌خواهد مذاکرات غیرمستقیم بین نمایندگان اپوزیسیون و دولت سوریه را زیر نظر سازمان ملل راه‌اندازی کند. طبق نقشه از پیش تعیین شده توسط سازمان ملل، این روند شش ماه به‌درازا خواهد کشید تا دولت انتقالی تشکیل شود و زمینه‌های لازم برای برگزاری یک انتخابات آزاد در نیمه سال ۲۰۱۷ را فراهم سازد.

جامعه جهانی به‌دنبال راه حلی برای جنگ در سوریه است که در مدت پنج سال ۲۶۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

بیشتر بخوانید:

نمایندگان اسد در ژنو: پیش‌شرط کمک‌های انسانی را نمی‌پذیریم

Share