Share

خداکرم جلالی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از به‌کارگیری سربازان برای حفاظت از عرصه‌های طبیعی ایران خبر داد.

Soldat-Sarbaz

خداکرم جلالی، امروز پنج‌شنبه ۱۵ بهمن به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا (ایرنا) گفت که «هماهنگی‌های لازم» با ستاد کل نیروهای مسلح انجام شده و از سال آینده به‌طور میانگین «سالانه دو هزار سرباز وظیفه» در اختیار سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری قرار می‌گیرد تا در کنار نیروهای حفاظت منابع طبیعی از عرصه‌های منابع طبیعی کشور حفاظت کنند.

تابستان سال جاری خورشیدی نیز سازمان حفاظت محیط زیست ایران گروه اندکی از سربازان را برای حفاظت از مناطق حفاظت‌شده به‌کار گرفته بود.

این دو سازمان می‌گویند با وجود گستردگی منابع طبیعی و مناطق حفاظت‌شده در ایران، نیروی کافی برای حفاظت از این عرصه‌ها در اختیار ندارند.

به‌گفته سرهنگ حمیدرضا خیلدار، فرمانده یگان حفاظت از محیط زیست ایران، برای حفاظت از عرصه‌ها و منابع طبیعی کشور به دست‌کم ۱۰ هزار تن برای پیوستن به «یگان حفاظت از محیط زیست» نیاز است. در حال حاضر کار حفاظت از ۱۷ میلیون هکتار عرصه طبیعی در ایران، برعهده سه هزار نفر محیط‌بان است.

دست‌اندازی به محیط زیست و مناطق حفاظت‌شده در ایران مانند شکار حیوانات، کاهش مداوم جنگل‌ها، مراتع، تخریب کوهستان‌ها، سواحل دریا و کاهش گوناگونی زیستی از دغدغه‌های فعالان محیط زیست به‌شمار می‌رود.

همچنین هزاران هکتار از منابع طبیعی ایران در دهه‌های گذشته مورد تصرف قرار گرفته است. خداکرم جلالی آبان امسال گفته بود که «هفت هزار نفر در پرونده‌های تصرف اراضی ملی دخیل هستند و باید روند قضایی و دادگاهی را طی کنند.»

به‌گفته او، «زمین‌خواران» در ایران به‌طور متوسط سالانه ۳۰ هزار هکتار از اراضی ملی را تصرف می‌کنند.

Share