Share

محمد شریف، وکیل زینب جلالیان زندانی عقیدتی کُرد می‌گوید با تقاضای مرخصی موکلش موافقت نشده است. زینب جلالیان از هشت سال پیش تاکنون بدون مرخصی در زندان است.

Zeynab-Jalalian

شریف، جمعه ۱۶ بهمن به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که بار‌ها تقاضای مرخصی داده شده اما مسئولان با آن موافقت نکرده‌اند.

این وکیل دادگستری افزود: «آخرین بار چهار ماه پیش درخواست مرخصی دادیم که باز هم موافقت نشد، یا مرخصی نمی‌دهند و یا مرخصی را مشروط می‌کنند».

او در توضیح «مرخصی مشروط» گفت: «با توجه به شرایط حدس می‌زنم که مرخصی خانم جلالیان مشروط به مصاحبه تلویزیونی (اعترافات تلویزیونی) یا مواردی شبیه به این شده باشد».

پیش از این اخباری مبنی بر فشار جسمی و روحی بر زینب جلالیان برای انجام اعترافات اجباری تلویزیونی منتشر شده بود. پیش از این نیز بارها زندانیان سیاسی زیر فشار، مجبور به اعترافات غیرواقعی شده‌اند. این نوع اعترافات از تلویزیون ایران پخش می‌شوند.

زینب جلالیان در سال ۱۳۸۶و در سن ۲۴ سالگی در جاده کرمانشاه به سنندج بازداشت و به زندان کرمانشاه منتقل شد. او هم‌اکنون در زندان خوی به سر می‌برد.

جلالیان در سال ۱۳۸۸ به اتهام عضویت در پژاک به اعدام محکوم شد. محکومیت او در سال ۱۳۹۰ به حبس ابد کاهش یافت.

جمعی از کنشگران مدنی، سیاسی و فعالان حقوق زنان شهریور سال جاری با صدور بیانیه‌ای خواهان برخورداری از حق مرخصی، مداوای فوری و آزادی زینب جلالیان شدند.

این بیانیه همچنین درباره وضعیت سلامتی زینب جلالیان در زندان آورده است که او سلامتی خود را به دلیل شکنجه‌های شدید پس از دستگیری از دست داده است و در خطر از دست دادن کامل بینایی خود قرار دارد. افزون بر این، زینب جلالیان در زندان به عفونت شدید روده و خونریزی داخلی هم دچار شده است، و به درمان فوری نیاز دارد.

وکیل این زندانی عقیدتی گفت که تلاش‌هایی برای تغییر حکم این زن زندانی از حبس ابد به ۱۵ سال حبس صورت گرفته اما تا کنون نتیجه نداده است.

Share