Share

محمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیما گفت که شهرزاد میرقلی خان در هنگام خرید یک دوربین  در آمریکا دستگیر شد و به مدت پنج سال به زندان افتاد.

shahrzad mirgholi khan

سرافراز شنبه ۱۷ بهمن در گفت و گو با سایت جام جم آنلاین در مورد دلیل بازداشت پنج ساله شهرزاد میرقلی خان، مترجم شبکه پرس تی‌وی در آمریکا و دلیل خروج او از ایران توضیح داد.

رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت که میرقلی ‌خان «به توصیه نهادهای امنیتی» و «سابقه کار رسانه‌ای» با شبکه پرس تی‌وی همکاری می‌کرد.

به گفته سرافراز، شهرزاد میرقلی ‌خان به عنوان مترجم در جلسه خرید دوربینی که برای دید در شب استفاده می‌شود حاضر شده بود که دستگیر و از سوی دادگاه‌های آمریکا به پنج سال حبس محکوم شد.

خبرگزاری‌های ایران گفته بودند که میرقلی‌خان با تغییر ریاست صدا و سیما، از امور بین‌الملل شبکه پرس تی‌وی به جام جم رفت و مسئولیت کلیدی بازرس ویژه این سازمان را بر عهده داشت.

رئیس صدا و سیما گفت: «میرقلی ‌خان به درخواست ما و با هدف افشای ماهیت ضدانسانی رفتار و کردار آمریکا، تمام اتفاقات رخ داده در زندان را در قالب کتابی به زبان انگلیسی تشریح کرد».

«عوامل دستگاه امنیتی میرقلی‌ خان را مجبور به ترک ایران کردند»

سرافراز درباره دلیل خروج میرقلی ‌خان از ایران گفت که «عوامل یک دستگاه امنیتی» او را فرا‌خواندند و از او خواستند که ایران را ترک کند.

به گفته رئیس سازمان صدا و سیما دلیل این احضار کتابی بود که میرقلی ‌خان درباره زندان‌های آمریکا و «کردار آمریکایی‌ها» نوشته بود.

سرافراز گفت: «چنین برخوری با ایشان غیرمنطقی بود چون کتاب نوشته شده سند محکومیت آمریکاست و او به توصیه ما کتاب نوشت».

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، چهارشنبه هفتم بهمن از خروج شهرزاد میرقلی خان از ایران به قصد مسقط، پایتخت عمان، خبر داد.

شهرزاد میرقلی خان در سال ۲۰۰۷ در هنگام خرید دوربینی برای دولت ایران در آمریکا دستگیر شد و در سال ۲۰۱۲ پس از آزادی به ایران بازگشت و به مدیریت روابط عمومی و بین‌الملل پرس تی‌وی منصوب شد.

سرافراز «جاسوسی»، «اختلاس»، «نفوذی بودن» و «روابط نامشروع» را «اتهامات مضحک دستگاه امنیتی» به میرقلی خان خواند و آن را «ناشی از بداخلاقی» دانست.

تاکنون هیچ‌یک از مقامات امنیتی و قضایی ایران درباره خبر احضار شهرزاد میرقلی خان واکنشی نشان نداده‌اند.

بیشتر بخوانید: «بازرس ویژه رئیس صدا و سیما از ایران خارج شد»

Share