Share

ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه به نیروهای زمینی کشورهای خارجی که وارد این کشور می‌شوند هشدار داد که آن‌ها «در تابوت چوبی» به کشور خود بازخواهند گشت.

walid el moallem

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر خارجه سوریه، شنبه ششم فوریه/ ۱۷ بهمن در نشست خبری خود در این وزارت‌خانه به کشورهایی که تصمیم دارند نیروهای زمینی خود را وارد سوریه کنند هشدار داد.

المعلم گفت: «عقل و منطق حکم می‌کند که امکان ورود نیروهای عربستان سعودی در سوریه دور از ذهن است اما از رهبری دیوانه عربستان هیچ عملی بعید نیست».

ژنرال احمد عسیری، سخنگوی ارتش عربستان سعودی، پنجشنبه چهارم فوریه/ ۱۵ بهمن گفت اگر ائتلاف جهانی ضد داعش به ‌رهبری آمریکا موافق باشد عربستان سعودی حاضر است نیروی زمینی خود را وارد سوریه کند.

ایالات متحده آمریکا از این پیشنهاد عربستان استقبال کرد. اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا گفت که این پیشنهاد را در نشست وزیران دفاع عضو ائتلاف ضد داعش که قرار است در بروکسل برگزار شود بررسی می‎کنند.

وزیر خارجه سوریه می‌گوید که انجام هرگونه عملیات نیروهای خارجی در خاک سوریه که با هماهنگی دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نباشد «اقدام به تجاوز» به شمار می‌رود و «با آن متقابلاً برخورد خواهد شد».

واکنش ایران به ورود نیروی زمینی عربستان به سوریه

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، شنبه ۱۷ بهمن گفت که عربستان سعودی «جرأت ندارد» دست به چنین اقدامی بزند زیرا «اگر رژیم آل سعود چنین کاری را کنند تیر خلاص به خود زده‌اند».

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در اینستاگرم خود از امکان وقوع «یک جنگ بزرگ در منطقه» بین روسیه، ترکیه، عربستان و سوریه خبر داد.

او اضافه کرد: «در آن صورت کل منطقه از جمله عربستان در آتش خواهد سوخت که البته ایران از آن دور می‌ماند».

رسانه‌های عربستان سعودی، جمعه ۱۶ بهمن خبر دادند که بحرین نیز آماده اعزام نیروهای نظامی به سوریه است. فواز بن محمد آل خلیفه، سفیر بحرین در بریتانیا این خبر را تکذیب کرد.

ایران از ابتدای اعتراضات مخالفان بشار اسد در سال ۲۰۱۱ نیروهای نظامی خود را در خاک سوریه برای کمک رسانی به دولت بشار اسد اعزام کرده است و همراه با حزب الله لبنان و روسیه ائتلافی برای تقویت نیروهای نظامی دولتی این کشور تشکیل داده است.

تعداد کشته‎‌شدگان نیروهای سپاه پاسداران ایران در درگیری‌های داخلی سوریه به حدود ۱۰۰ تن می‌رسد.

بیشتر بخوانید: استقبال آمریکا از اعلام آمادگی عربستان سعودی برای اعزام نیروی زمینی به سوریه

Share