Share

هادی کیا دلیری، رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران می‌گوید مصوبه‌ای که هفته گذشته در کمیسیون کشاورزی مجلس تصویب شده، «مصداق بارز زمین‌خواری و تخریب منابع طبیعی است».

khaneh-sazi

کیا دلیری در مصاحبه‌ای با روزنامه اعتماد که یکشنبه ۱۸ بهمن منتشر شده، گفت مصوبه جدید مجلس «عوارض خطرناکی برای منابع طبیعی خواهد داشت».

کمیسیون کشاورزی مجلس ایران هفته گذشته بخش‌هایی از قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها را اصلاح کرد. بر پایه این اصلاحیه تازه، نهادهای مسئول باید به کسانی که تا پیش از سال ۱۳۸۵ اراضی ملی و منابع طبیعی را به طور غیرقانونی تصرف کرده‌اند، با هدف «کاهش اختلافات» کشاورزان و سازمان جنگل‌ها، «سند مالکیت بدهند و اجازه ساخت و ساز در این اراضی تا ۳۰۰ متر زیربنا نیز صادر گردد».

رئیس انجمن جنگلبانی گفت که این مصوبه «چراغ سبزی» برای «تخریب و تصرف منابع طبیعی» است.

او می‌گوید که با این مصوبه «عده‌ای گمان می‌کنند می‌توانند بر خلاف قانون، زمین و اراضی ملی را تصرف کرده یا تغییر کاربری دهند و هر چند سال یک‌ بار، مشمول بخشش قرار گیرند».

شمس‌الله شریعت‌نژاد، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس و از مدافعان این مصوبه نیز گفت که «ما باید مشکلات مردم را حل کنیم. ما خواسته‌ایم با این اصلاحیه، تخلفات از این جا به بعد را سخت بگیریم و زمین را به عنوان بهره‌برداری به صورت اجاره در اختیار آن‌ها قرار بدهیم».

صادق رحیمی، قائم مقام معاون قضائی قوه قضائیه یک ماه پیش از روند صعودی زمین‌خواری در ایران طی دو دهه گذشته خبر داد و دلیل آن را ورود «افراد آلوده به شبکه‌های قدرت» در این عرصه دانست.

به گفته او در این زمینه ۱۱۵ هزار پرونده تصرف غیرقانونی منابع طبیعی در مراجع قضایی تشکیل شده است.

پیش از این، خداکرم جلالی، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفته بود «زمین‌خواران» در ایران به‌طور متوسط سالانه ۳۰ هزار هکتار از اراضی ملی را تصرف می‌کنند.

بیشترین تصرف و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در اراضی ملی و طبیعی در استان‌های تهران، البرز، اصفهان و استان‌های شمالی انجام می‌شود.

Share