Share

امارات متحده عربی برای اعزام نیروی زمینی ارتش این کشور به سوریه اعلام آمادگی کرد.

UAE anwar qarqash

انور قرقاش، وزیر دولت امارات متحده عربی در امور خارجی، یکشنبه هفتم فوریه/ ۱۸ بهمن به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت کشورش «برای مقابله با داعش» آماده است تا نیروی زمینی ارتش خود را به سوریه اعزام کند.

پیشتر نیز عربستان سعودی اعلام کرده بود که برای اعزام نیروی زمینی خود به سوریه «در صورت توافق آمریکا» آماده است.

ژنرال احمد عسیری، سخنگوی ارتش عربستان سعودی، پنجشنبه چهارم فوریه/ ۱۵ بهمن گفت اگر ائتلاف جهانی ضد داعش به ‌رهبری آمریکا موافق باشد عربستان سعودی حاضر است نیروی زمینی خود را وارد سوریه کند. ایالات متحده آمریکا از این پیشنهاد عربستان استقبال کرد.

حضور نیروهای نظامی خارجی در سوریه

وزیر دولت امارات متحده عربی در امور خارجی گفت که امارات متحده «مدت‌ها پیش» تأکید کرده بود که طرح ضد داعش این کشور «بدون دخالت عناصر نظامی نیروی زمینی» محقق نخواهد شد.

این مقام امارات متحده عربی گفت که در صورت ورود نیروی زمینی این کشور به سوریه «ممکن است» لازم باشد که این نیروها آموزش ببینند و حمایت شوند و اضافه کرد: «ما صحبت از چندین هزار نیروی نظامی نمی‌کنیم».

رسانه‌های عربستان سعودی، جمعه ۱۶ بهمن خبر دادند که بحرین نیز آماده اعزام نیروهای نظامی به سوریه است. فواز بن محمد آل خلیفه، سفیر بحرین در بریتانیا، شنبه ۱۷ بهمن این خبر را تکذیب کرد.

ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه، شنبه ششم فوریه/ ۱۷ بهمن در نشست خبری خود در این وزارت‌خانه به کشورهایی که تصمیم دارند نیروهای زمینی خود را وارد سوریه کنند هشدار داد  که آن‌ها «در تابوت چوبی» به کشور خود بازخواهند گشت.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، شنبه ۱۷ بهمن گفت که عربستان سعودی «جرأت ندارد» دست به چنین اقدامی بزند زیرا «اگر رژیم آل سعود چنین کاری را کنند تیر خلاص به خود زده‌اند».

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در اینستاگرم خود از امکان وقوع «یک جنگ بزرگ در منطقه» بین روسیه، ترکیه، عربستان و سوریه خبر داد.

ایران از ابتدای اعتراضات مخالفان بشار اسد در سال ۲۰۱۱ نیروهای نظامی خود را در خاک سوریه برای کمک رسانی به دولت بشار اسد اعزام کرده است و همراه با حزب الله لبنان و روسیه ائتلافی برای تقویت نیروهای نظامی دولتی این کشور تشکیل داده است.

بیشتر بخوانید: وزیر خارجه سوریه به نیروهای خارجی: در تابوت بازخواهید گشت

Share