Share

رجب طییب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به سفر فرستاده باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به کوبانی گفت: «آمریکا بین ترکیه و یگان‌های مدافع خلق و هم‌پیمانان کرد آن یکی را انتخاب کند».

Rajab-Tayeb-Erdogan

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس جمهوری ترکیه یکشنبه هفتم فوریه / ۱۸ بهمن با انتقاد از سفر برت مک گورک به شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه، یگان‌های مدافع خلق را «تروریست» خواند.

مک گورک هفته گذشته به نمایندگی از رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از مناطق آزاد شده شهر کوبانی دیدن کرد. این شهر سال گذشته با مقاومت یگان‌های مدافع خلق، ی‌پ‌گ و کمک‌های ایالات متحده از اشغال شبه‌نظامیان داعش آزاد شد.

کنترل شهر کوبانی در حال حاضر در دست یگان‌های مدافع خلق است و بخشی از کانتون‌های خودگردان معروف به روژآوا در شمال سوریه به شمار می‌رود.

اردوغان خطاب به مقامات آمریکا گفت: «ما چگونه به شما اعتماد کنیم؟ آیا من متحد شما هستم یا تروریست‌های کوبانی؟»

ترکیه جزو کشورهای عضو ناتو و هم‌پیمان با ایالات متحده است. این کشور حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک را «تروریست» می‌خواند و خواهان آن است که  یگان‌های مدافع خلق نیز به دلیل نزدیکی به این حزب در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گیرد.

دولت ترکیه از ماه مارس ۲۰۱۵ با لغو پیمان این دولت با حزب کارگران کردستان پس از دو سال، حملات خود را به مناطق عمدتاً کردنشین جنوب شرقی ترکیه، شمال عراق و سوریه آغاز کرد.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در ژانویه ۲۰۱۶ در سفر خود به ترکیه گفت که پ‌ک‌ک «مانند داعش تروریست است» و آمریکا دولت ترکیه را در تأمین امنیت خود در برابر «تهدیدات بزرگ» حمایت خواهد کرد.

تظاهرات کردهای عراق علیه ترکیه

در همین حال، صدها تن از شهروندان کرد ساکن اقلیم کردستان عراق، صبح یکشنبه در شهر اربیل به خیابان‌ها آمدند. تظاهرکنندگان ضمن محکوم کردن حملات دولت ترکیه به مناطق کردنشین در شمال عراق، سوریه و جنوب ترکیه، خواستار توقف این حملات شدند.

در این تظاهرات که به درگیری با پلیس منجر شد، سه مأمور پلیس زخمی شدند.

دولت مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق با دولت ترکیه هم‌پیمان است.

Share