Share

کارشناس‌های کمیسیون شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد حکومت سوریه و چند گروه شورشی در این کشور را متهم کرده‌اند که زندانیان پر‌شماری را کشته و یا شکنجه کرده‌اند.

یک سوری با آثار شکنجه بر پشت‌اش ـ خبرگزاری فرانسه

یک سوری با آثار شکنجه بر پشت‌اش ـ خبرگزاری فرانسه

این کمیسیون گفته است که از پنج سال پیش که درگیری‌ها در سوریه آغاز شد بیش از همه، کشتار در زندان‌های دولتی سوریه «در مقیاس گسترده‌ای» صورت گرفته است. در نتیجه رژیم بشار اسد مرتکب «جنایت علیه بشریت» شده است.

بر این اساس ده‌ها هزار نفر از ماه مارس ۲۰۱۱ توسط نیروهای امنیتی رژیم سوریه زندانی شده‌اند که بیشترشان مرد و جوانان ۱۵ ساله به بالا بوده‌اند. از نظر حکومت سوریه برای دستگیری افراد، تنها مظنون بودن به گرایش آن‌ها به مخالفان کافی است.

از آن زمان هزاران نفر تاکنون کشته شده‌اند. در گزارش سازمان ملل از جمله به مورد پسری ۱۳ ساله اشاره شده است. طبق اسناد به‌دست آمده این نوجوان در ماه آوریل ۲۰۱۱ در شهر صیدا بازداشت و یک ماه بعد جنازه مثله شده او به خانواده‌اش تحویل داده شد.

برای تهیه این گزارش کارشناس‌های سازمان ملل با ۶۲۱ تن از زندانیان سابق مصاحبه کرده‌اند. ۲۰۰ تن از آن‌ها خود شاهد مرگ هم‌سلولی‌های خود بوده‌اند.

پائولو پینهیرو، رئیس کمیسیون شورای حقوق بشر سازمان ملل که این گزارش را در ژنو معرفی می‌کرد گفت که تقریباً تمام بازماندگان در دوران زندانی بودن خود با «بدرفتاری‌های غیرقابل تصور» مواجه شده‌اند.

آن‌ها گفته‌اند که هم‌سلولی‌هایشان یا بر اثر کتک و شکنجه کشته شدند و یا به‌دلیل درمان نشدن بیماری‌هایشان جان خود را از دست دادند.

پائولو پینهیرو گفت: «کسانی که چنین جنایت‌هایی را مرتکب شده‌اند باید پاسخگو باشند.»

کارلا دل پونته، دادستان سابق دادگاه کیفری بین‌المللی یوگسلاوی و عضو کمیسیون سازمان ملل معتقد است که پاسخگو بودن به این جنایت‌ها باید بخشی از راه حل سیاسی بحران سوریه باشد. او گفت: «صلح بدون عدالت ممکن نیست.»

به‌جز جنایت در زندان‌ها، کمیسیون شورای حقوق بشر سازمان ملل رژیم سوریه را در موارد دیگر نقض حقوق بشر در این کشور از جمله کشتار، تجاوز و ربودن افراد متهم کرده است.

در گزارش سازمان ملل گروه‌های شبه‌نظامی «دولت اسلامی» (داعش) و جبهه النصره نیز متهم به اعدام‌های گروهی سربازان و زندانیان، پس از محاکمه‌های غیرقانونی و ناعادلانه شده‌اند.

از آغاز جنگ سوریه در ماه مارس ۲۰۱۱، ۲۶۰ هزار نفر کشته شده‌اند و بیش از نیمی از جمعیت این کشور از خانه و کاشانه و سرزمین خود گریخته‌اند.

Share