Share

اداره اماکن نیروی انتظامی ایران به فروشگاه‌‌ها هشدار داد که تجمع دختران و پسران و اهدای گل و عروسک آن‌ها به یکدیگر ممنوع است.

Valentine2

به گزارش هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پلیس با هدف مقابله با آنچه که «ترویج فرهنگ غرب موسوم به روز والنتاین» توصیف کرده، به فروشگاه‌ها هشدار داد که حق تبلیغ و عرضه اجناس با نام و علائم والنتاین را ندارند.

بر پایه این گزارش، همچنین ‌هیچ‌گونه تجمع دختران و پسران و اهدای نمادهایی مانند عروسک، گل و شکلات و امثال این نباید در فروشگاه‌ها به‌وجود آید، «در غیر این صورت عواقب ناشی از آن به عهده شخص و واحد صنفی است.»

گمرک ایران نیز چند سال پیش با صدور بخشنامه‌ای ورود کالاهای دارای نشان و مرتبط به فرهنگ والنتاین را ممنوع اعلام کرد.

روز والنتاین، (روز عشاق و یا روز عشق‌ورزی) در فرهنگ مسیحی سده‌های میانه و سپس فرهنگ مدرن غربی روز ابراز عشق است. این مناسبت هر سال در روز ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن‌ماه و بعضی سال‌ها ۲۶ بهمن‌ماه) برگزار می‌شود.

سابقه تاریخی روز والنتاین که برگرفته از سنت‌های روم باستان و مسیحیت است، به جشنی که به افتخار قدیس والنتاین در کلیساهای کاتولیک برگزار می‌شد، باز می‌گردد.

از چند سال پیش مسئولان جمهوری اسلامی این روز را به عنوان یکی از «نمادهای مبتذل غربی» دانسته‌اند و از تهیه و توزیع کالاهای مرتبط با این روز جلوگیری کرده‌اند. با این وجود برگزاری روز والنتاین (روز عشاق) همچنان در میان جوانان شهرهای بزرگ ایران رایج است.

Share