Share

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در سخنرانی خود به‌مناسبت ۲۲ بهمن در یزد از تماس جمهوری‌خواهان آمریکا با جمهوری اسلامی در جریان تبادل زندانیان ایران و آمریکا خبر داد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی

به گزارش تسنیم، علی شمخانی صبح امروز پنج‌شنبه ۲۲ بهمن در یزد در باره مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا گفت در این اقدام ایران نشان داد که «تحت تأثیر هیچ نوع فشار یا جریان‌سازی داخلی و خارجی قرار نمی‌گیرد».

روز ۲۶ دی‌ماه سال جاری در آستانه اعلام اجرای توافق‌نامه هسته‌ای ایران، چهار زندانی ایرانی – آمریکایی از زندان‌های ایران و هفت ایرانی از زندان‌های آمریکا آزاد شدند. همچنین ۱۴ ایرانی دیگر آمریکا با صدور قرار منع تعقیب قضایی بخشیده شدند.

جیسون رضائیان روزنامه‌نگار واشنگتن پست، امیر حکمتی تفنگدار دریایی سابق آمریکا و سعید عابدینی کشیش مسیحی از جمله زندانیانی بودند که ایران آن‌ها را آزاد کرد.

علی شمخانی گفت: «در جریان گفت‌وگو برای تبادل زندانیان، رقبای جمهوری‌خواه دولت فعلی آمریکا که مدعی انسان‌دوستی و حقوق بشر هستند به ما پیام دادند که این افراد را آزاد نکنید و این روند را تا آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به تأخیر بیندازید، اما ما بر اساس اراده مستقل خود روند را به پیش بردیم.»

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا در فردای تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا گفته بود که مقام‌های دو طرف ۱۱ یا ۱۲ جلسه محرمانه مذاکره داشتند.

کری انگیره اصلی برای مذاکره با ایران برای تبادل زندانیان را پیشرفت در دستیابی به توافق هسته‌ای با این کشور اعلام کرده بود.

Share