Share

جیمز کلپر، هماهنگ‌کننده سرویس اطلاعاتی آمریکا می‌گوید داعش گازهای کشنده چون کلر و خردل در اختیار دارد و قادر است به حملات شیمیایی دست بزند.

Daesh

جیمز کلبر در کنفرانس امنیتی مونیخ نسبت به خطر حملات شیمیایی داعش هشدار داد. او در سخنرانی خود عنوان کرد که هفت کشور در آستانه فروپاشی هستند و ۵۹ کشور دیگر دچار بی‌ثباتی‌اند. هماهنگ کننده سرویس مخفی آمریکا (سیا) در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «بی‌ثباتی غیرقابل پیش‌بینی، تبدیل به امری طبیعی شده است.»

جیمز کلبر به خطر حمله داعش با گاز سمی اشاره کرد و گفت داعش به صنعت تولید سلاح‌های شیمیایی دست یافته است. او افزود: «شواهد کافی داریم که این سلاح‌ها بارها مورد استفاده قرار گرفته‌اند.» کلبر این را هم عنوان کرد که خطر به کار گیری این سلاح‌ها علیه آمریکا بالا هستند. او پیش‌تر در برابر یکی از کمیته‌های سنای آمریکا نیز از این احتمال سخن گفته بود که داعش نقشه‌هایی در سال جاری علیه تاسیسات و مراکز آمریکایی در دست دارد.

وینسنت استوارت، مدیر سرویس مخفی ارتش آمریکا هم‌زمان گفته که داعش احتمالا در تلاش است در سال ۲۰۱۶ حملاتی را در اروپا و سوءقصدهایی غیرمستقیم را علیه آمریکا انجام دهد.

مقامات آمریکایی در تابستان ۲۰۱۵ نیز گفته بودند که داعش احتمالا در مقابله با پیشمرگه‌های کرد از گاز خردل استفاده کرده است. مبنای این احتمال، مشکلات تنفسی ده‌ها رزمنده کرد پس از درگیری داعش و کردها در شهر “مخمور” در جنوب اربیل بود.

کارشناسان نظامی می‌گویند دستیابی احتمالی داعش به سلاح‌های شیمیایی می‌تواند ناشی از دسترسی نیروهای دولت اسلامی به زرادخانه‌های اسد، قذافی و فناوری‌های بازمانده از دوران صدام حسین باشد.

Share