Share

امیر فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش ایران گفت اگر دولت سوریه از ایران در زمینه پدافند تقاضای کمک کند، «تمام‌قد به آنان کمک می‌کنیم».

iran airforce

اسماعیلی، یکشنبه ۲۵ بهمن در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم از آمادگی ایران در کمک به سوریه در «حفظ حریم هوایی» این کشور «در صورت درخواست مقامات سوری» خبر داد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء ارتش گفت که اقدامات ایران در سوریه «مستشاری» است و با «هماهنگی با دولت این کشور» صورت می‌گیرد.

ایران از ابتدای اعتراضات مخالفان بشار اسد در سال ۲۰۱۱ نیروهای نظامی خود را در خاک سوریه برای کمک رسانی به دولت بشار اسد اعزام کرده است و همراه با حزب الله لبنان و روسیه ائتلافی برای تقویت نیروهای نظامی دولتی این کشور تشکیل داده است.

تعداد کشته‎‌شدگان نیروهای سپاه پاسداران ایران در درگیری‌های داخلی سوریه به حدود ۱۰۰ تن می‌رسد.

 حضور عربستان و ترکیه در سوریه

اسماعیلی اعلام آمادگی عربستان سعودی برای اعزام نیروی زمینی به شمال سوریه را به دلیل این که «بدون هماهنگی با دولت سوریه» است «حضوری بدون افتخار» خواند و گفت «جز شکست و افتضاح چیزی به بار نمی‌آورد».

پیشتر عربستان سعودی اعلام کرده بود که برای اعزام نیروی زمینی خود به سوریه «در صورت توافق آمریکا» آماده است. ایالات متحده آمریکا از این پیشنهاد عربستان استقبال کرد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش ایران گفت: «عربستان به جای فکر کردن به حضور در سوریه باید به فکر این باشد که در یمن خونریزی نکند».

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شنبه ۱۳ فوریه، در گفت‌و گو با خبرگزاری فرانسه گفت: «دخالت زمینی ترکیه و عربستان در سوریه بعید نیست و به طور قطع، با آن مقابله خواهیم کرد».

مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، شنبه ۱۳ فوریه/ ۲۴ بهمن از آمادگی کشورش برای همکاری با عربستان سعودی در اعزام نیروی زمینی به سوریه خبر داد. او در ادامه گفت که عربستان آماده است هم جت‌های جنگنده و هم نیروهای زمینی خود را در پایگاه اینجرلیک مستقر کند.

ارتش ترکیه شامگاه شنبه ۱۳ فوریه مواضع یگان‌های مدافع خلق، ی پ گ، و حزب اتحاد دموکراتیک، پ‌ ی د،  را در شهر اعزاز در شمال سوریه مورد هدف گلوله قرار داد. دولت ترکیه اعلام کرد این عملیات در پاسخ به موشک‌پرانی‌های نیروهای دولتی سوریه و یگان‌های مدافع خلق از شمال سوریه به داخل مرز جنوبی ترکیه صورت گرفت.

بیشتر بخوانید: ترکیه: عربستان آماده است نیروی هوایی و زمینی در اینجرلیک مستقر کند

Share