Share

دولت جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد بخشی از کسری درآمدهای نفتی را با افزایش درآمدهای مالیاتی جبران کند. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از لغو معافیت مالیاتی بنیادها در سال آینده خبر داد.

nobakht

محمد باقر نوبخت (وسط)، سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی جمهوری اسلامی گفت که دولت باید از آستان قدس و قرارگاه‌ها مالیات دریافت کند.

به‌گزارش ایلنا، نوبخت صبح یک‌شنبه ۲۵ بهمن در نشست ماهیانه نمایندگان اتاق بازرگانی از برنامه دولت برای افزایش درآمدهای مالیاتی در سال آینده خبر داد و گفت که «اگر بخواهیم از مودیانی که امروز این مالیات‌ها را پرداخت می‌کنند این افزایش مالیات را تامین کنیم بازار قفل می‌کند.»

او با بیان این‌که «دولت باید از بنیاد‌ها و قرارگاه‌ها مالیات دریافت کند»، گفت که قانون این اجازه را داده است و دولت از سال آینده این برنامه را اجرا می‌کند.

نوبخت در حالی از برنامه دولت برای دریافت مالیات از آستان قدس رضوی و قرارگاه‌ها خبر می‌دهد که به رغم افزایش سهم درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه پیشنهادی ۹۵، سهم بنیادهای اقتصادی از این محل کمتر از یک درصد برآورد شده است.

زمستان یک‌سال پیش مجلس شورای اسلامی در طرحی خواستار لغو معافیت مالیاتی بنیادهای خاص شد که با مخالفت شدید مسئولان آستان قدس رضوی روبرو شد. مسئولان این بنیاد مذهبی- اقتصادی با انتشار نامه‌ای منسوب به نخستین رهبر جمهوری اسلامی ایران، معافیت مالیاتی آستان را مادام‌العمر عنوان کردند.

علی‌ طیب‌نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی جمهوری اسلامی ایران هم ۲۸ دی از لغو معافیت مالیاتی کلیه بنیاد‌ها و قرارگاه‌های وابسته به نهادهای نظامی خبر داد. به گفته او دولت در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی کرده است که همه فعالیت‌های اقتصادی بنیاد‌ها و قرارگاه‌ها مشمول مالیات شود.

برآوردهای غیررسمی بیانگر این است که بیش از ۶۰ درصد اقتصاد جمهوری اسلامی در اختیار بنگاه‌های وابسته به نهادهای حکومتی و نظامی است. رئیس پیشین سازمان امور مالیاتی تابستان امسال گفته بود که ۴۰ درصد از فرار مالیاتی به بنگاه‌های وابسته به بنیادهای خاص و نهادهای نظامی اختصاص دارد.

براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی بازرسی و تحقیق و تفحص از این نهاد‌ها که زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند تنها با اجازه ولی فقیه امکان‌پذیر است.

علی عسگری، رئیس پیشین سازمان امور مالیاتی آذر امسال در گفت‌وگو با روزنامه شرق از بازگشت مالیات پرداختی بنیاد‌ها خبر داده و گفته بود که «براساس قانون بنیادهای خاص معادل درآمدی را که به خزانه واریز می‌کنند با ارائه گواهی پرداخت باز‌پس می‌گیرند».

او حجم فرار مالیاتی در ایران را دست‌کم ۱۶ هزار میلیارد تومان معافیت برآورد کرده و گفته بود که بیشترین سهم این فرار مالیاتی به بنیاد‌ها و نهادهای خاص تعلق دارد.

در همین زمینه

امپراتوری واعظ طبسی در آستان قدس و امان‌نامه رهبری

سهم بنیادها از مالیات: کمتر از یک میلیارد تومان

مالیات نفتی و معافیت مالیاتی نهادهای ویژه

یک چهارم اقتصاد ایران مالیات نمی‌پردازد

بار سنگین مالیات بر دوش مزدبگیران

Share