Share

آی وی‌وی، هنرمند و کنشگر حقوق بشر، برای آگاهی‌رسانی در مورد وضعیت پناهجویانی که هر روز از طریق دریا به اروپا می‌آیند، ستون‌های تالار «کنسرت‌هاوس» در برلین را با جلیقه‌های نجات باقی‌مانده از پناهجویان پوشاند. جلیقه نجات نارنجی روشن تبدیل به نمادی برای زندگی پر از خطر پناهجویانی شده است که بیشتر آن‌ها پس از آغاز جنگ داخلی سوریه آواره شده‌اند و به کشور ترکیه پناه آورده‌اند.

شب شنبه ۱۳ فوریه/۲۳ بهمن ماه، آی وی‌وی و تیم همراه او ۱۴هزار جلیقه نجات را که از جزیره «لزبوس» یونان آمده‌اند کنار هم و بر ستون‌های تالار «کنسرت‌هاوس» برلین چیدند. این چیدمان در میدان «ژاندارمری» در مرکز شهر برلین قصد دارد توجه‌ها را به زندگی پناهجویانی جلب کند که باید با قایق خود را به اروپا برسانند.

آی وی‌وی که از صداهای مخالف حکومت چین است، اکنون از منتقدان پاسخ اروپا به بحران پناهندگان است. او دو هفته پیش از این، نمایشگاهش در شهر کپنهاگ را در اعتراض به ضبط اموال ارزشمند پناهجویان در این کشور، تعطیل کرد.

آی‌وی‌وی جزء میهمانان جشنواره فیلم برلیناله است.

عمارت «کنسرت‌هاوس» که مرکز تمرین و اجرای ارکستری با همین نام است در میدان بازار ژاندارمری در برلین، از ساختمان‌های تاریخی این شهر است. پوشانده شدن ستون‌های این تالار با جلیقه‌های نجات نارنجی توجه هر رهگذری را جلب خواهد کرد.
تیمی که به آی وی‌وی در این پروژه هنر چیدمانی کمک می‌کنند، قایقی را که از جزیره لزبوس/یونان رسیده است به بالای پله‌های تالار «کنسرتهاوس» منتقل می‌کنند. قاچاقچیانی که پناهجویان را از ترکیه به یونان می‌آورند معمولاً از قایق‌های موتوری بادی تندرو استفاده می‌کنند. این قایق‌ها بیش از ظرفیت مجاز، سرنشین سوار می‌کنند.
آی وی‌وی و تیمش شبانه جلیقه‌های نجات را به میدان ژاندارمری برلین آوردند و تا صبح مشغول کار بودند.
کار در شب
آی وی‌وی که از صداهای مخالف حکومت چین است، اکنون از منتقدان جدی پاسخ اروپا به بحران پناهندگان است.
پیش از این، آی وی‌وی نمایشگاهش در شهر کپنهاگ را در اعتراض به قانون جنجالی دانمارک برای ضبط اموال ارزشمند پناهجویان، تعطیل کرد.
آی وی‌وی برای بررسی شرایط پناهجویان چندین بار به جزیره یونانی لزبون سفر کرده است. همه تصاویر این گزارش تصویری را خود او گرفته است.
جلیقه‌های نجات‌‌‌ رها شده بر ساحل در جزیره لزبون زمانی بر تن پناهجویان بوده‌اند.
آی وی‌وی در جزیره لزبوس با «هشتگ» حمایت از پناهجویان در شبکه‌های اجتماعی همراه می‌شود و از همه می‌خواهد که در مورد بحران پناهجویان حرف بزنند.
مشخص نیست که کسانی که این جلیقه‌ها را به تن داشتند، آیا زنده به جزیره رسیده‌اند یا که اجساد آن‌ها را جمع‌آوری کرده‌اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید تنها از آغاز سال ۲۰۱۶ تاکنون، بیش از ۴۰۰ پناهجو در مسیر ترکیه به یونان جان خود را از دست داده‌اند که بیشتر آن‌ها در دریا غرق شده‌اند. جزیره لزبوس یکی از مقصدهای پناهجویانی است که با قایق از ترکیه به سمت یونان حرکت می‌کنند.

آی وی‌وی، که بیشتر مجسمه‌ها، نقاشی‌ها و کارهای چیدمانی‌اش در بیان موضوع حقوق انسان‌هایی است که در شرایط بی‌عدالتی زندگی می‌کنند، چندین بار به جزیره یونانی لزبوس سفر کرده است.

مقامات شهرداری در لزبوس می‌گویند که در این جزیره ده‌ها هزار جلیقه نجات از سفرهای پر خطر مهاجران به‌جای مانده است. مهاجران اگر جان سالم به در ببرند، جلیقه‌ها را بر سواحل دریا رها می‌کنند. آن‌ها که غرق می‌شوند، جلیقه به تن به ساحل می‌رسند. مقامات شهرداری معمولاً جلیقه‌ها را جمع‌آوری می‌کنند و به محل دفن زباله می‌فرستند.

از آغاز جنگ داخلی ترکیه در سال ۲۰۱۱ تاکنون نزدیک به پنج میلیون پناهجو به کشورهای اطراف – اردن، لبنان، ترکیه، عراق و مصر- پناه برده‌اند. این کشورها پناهنده‌پذیر نیستند و پناهجویان ناچار هستند از طریق دریا خود را به کشورهای اتحادیه اروپا برسانند یا که حداقل سه سال در نوبت پناهجویی باقی بمانند.

در سال ۲۰۱۵ بیش از یک‌میلیون پناهجو از طریق دریا به اروپا مهاجرت کردند اما کشورهای اروپایی به‌ویژه آلمان امید دارند که با کمک مقامات ترکیه حرکت پناهجویان به سمت اروپا را کنترل کند.

فیلم این چیدمان بر ستون‌های «کنسرت هاوس» برلین را ببینید:

منبع تصاویر: صفحه اینستگرام آی وی‌وی

Share