Share

فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددان برای پیگیری ممنوعیت خروجش از ایران به اداره گذرنامه رفته بود اما نیروی انتظامی او را بازداشت و به دادسرای اوین منتقل کرد.

فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددان

فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددان

رئیس‌دانا در صفحه فیس‌بوک‌اش اعلام کرده است که ابن بازداشت رزو یکشنبه ۲۵ بهمن برای چند ساعت صورت گرفته و او بعد از ظهر همان روز آزاد شده است.

به‌گفته رئیس‌دانا، او قرار است در روزهای آینده خود را به معاونت قضایی دادستانی کل معرفی کند.

فریبرز رئیس‌دانا که عضو کانون نویسندگان ایران است پیش از این در ۲۸ آذرماه ۱۳۸۹ نیز در منزل خود بازداشت شده بود.

این بازداشت چند ساعت پس از آغاز اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها و پس از گفت‌وگوی رئیس‌دانا با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی صورت گرفت. او در این مصاحبه گفته بود: «مقداری پول به حساب‌ها ریخته‌اند و از توهم پولی مردم محروم استفاده کردند.»

او اواخر دی‌ماه همان سال به قید وثیقه آزاد شد اما در خردادماه ۹۰ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. «عضویت در کانون نویسندگان، صدور بیانیه علیه سانسور، مصاحبه با رسانه‌های بی‌بی‌سی و صدای آمریکا و متهم کردن جمهوری اسلامی به آزار و تجاوز و شکنجه زندانیان» از اتهامات او اعلام شده بود.

رئیس‌دانا در اول خرداد ۱۳۹۱، جهت اجرای حکم یک سال زندان خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و روز دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۲ با پایان محکومیت از زندان اوین آزاد شد.

Share