Share

علی‌اصغر هنرمند، حسین نوذری، احسان پاک‌نژاد و عباس واحدی چهار تن از گردانندگان سایت «نارنجی» از سوی مأموران امنیتی به زندان کرمان منتقل شدند.

internet

یک منبع که نامش برده نشده، به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت این چهار تن صبح چهارشنبه ۲۸ بهمن برای اجرای حکم‌هایشان توسط مأموران امنیتی از منازل خود به زندان کرمان انتقال داده شدند.

به‌گفته این منبع، در حالی این چهار نفر برای اجرای حکم به زندان منتقل شده‌اند که هنوز حکم دادگاه تجدید نظر به آن‌ها و وکلایشان ابلاغ نشده است.

علی‌اصغر هنرمند، رئیس شرکت پات شرق گواشیر، صاحب امتیاز و سردبیر سایت نارنجی به ۱۱ سال حبس؛ حسین نوذری، مدیرعامل شرکت پات شرق گواشیر به هفت سال حبس، احسان پاک‌نژاد، برنامه‌نویس شرکت به پنج سال حبس و عباس واحدی، نویسنده سایت نارنجی و تولیدکننده محتوا به دو سال و نیم حبس در دادگاه بدوی محکوم شده بودند.

اتهام این چهار تن «تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در سایت نارنجی» اعلام شده است.

افزون بر این، رضا نوذری، مهدی فاریابی، امیر صادق‌پور، علیرضا وزیری، محمد موسی‌زاده، مصطفی پورغریب و ملیحه نخعی هفت دیگر از گردانندگان سایت نارنجی هستند که به حبس تعلیقی محکوم شده‌اند.

این ۱۱ نفر، متولد سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۷۰، اهل شهر کرمان و فارغ‌التحصیل رشته‌های کامپیو‌تر، عمران و پزشکی هستند که پس از چند ماه با قرار وثیقه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان از زندان آزاد شدند. آخرین بازداشت‌شدگان نیز در شهریورماه ۱۳۹۳ با قرار وثیقه آزاد شدند.

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران کرمان این فعالان سایبری را روز ۱۳ آذرماه ۱۳۹۲ دستگیر کرده بود. فعالیت سایت نارنجی پس از این بازداشت‌ها متوقف شد.

وب‌سایت «نارنجی» در زمینه فن‌آوری اینترنتی فعالیت می‌کرد و توسط گروهی از بلاگرهای حوزه فن‌آوری در شهر کرمان راه‌اندازی شد. این وب‌سایت از پرطرفدار‌ترین سایت‌های حوزه فن‌آوری در ایران به‌شمار می‌رفت و دو بار به‌عنوان بهترین سایت و وبلاگ شناخته شد.

Share