Share

ادوارد اسنودن، کارمند پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، به هوادارانش در ایالت نیوهمپشایر گفت که اگر دولت فدرال آمریکا محاکمه منصفانه او را تضمین کند، مایل است به آمریکا بازگردد.

Edward-Snowden

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسنودن، شنبه ۲۱ فوریه/ اول اسفند در پیامی اسکایپی به هوادارانش که در جلسه انجمن آزادی نیوهمپشایر گرد هم آمده بودند از تمایل خود به بازگشت به آمریکا در صورت تضمین محاکمه منصفانه‌اش خبر داد.

او پیش از این نیز به دولت ایالات متحده پیشنهاد داده بود که حاضر است به «وطن» خود باز گردد و حتی به زندان رود.

اسنودن این بار گفت که دولت آمریکا باید تضمین کند که به او اجازه می‌دهد «دفاعیه‌ای بر اساس منافع عمومی» در دادگاهی علنی ایراد کند و هیأت منصفه دادگاه پرونده او را بررسی کنند و تصمیم نهایی را بگیرند.

ادوارد اسنودن متخصص امور رایانه‌ای است که پیش از این برای آژانس امنیت ملی آمریکا کار می‌کرد و در سال ۲۰۱۳ به طور غیرقانونی اسنادی را که نمایانگر دامنه فعالیت‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی بود منتشر کرد و اکنون در تبعید، در روسیه به‌سر می‌برد.

جیمز ولسی، رئیس پیشین آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، ۲۵ ژانویه خواستار استرداد اسنودن به آمریکا شد. او گفت که اسنودن «مستحق مجازات مرگ است».

پارلمان اروپا در اکتبر ۲۰۱۵ با تصویب قطعنامه‌ای در ۵۰ بند از اسنودن حمایت کرد و خواستار و ممانعت کشورهای عضو از استرداد او شد.

Share