Share

بحران سوریه به زخم بزرگی بر پیکر خاورمیانه و شاید جهان مبدل شده است. اوضاع این کشور پس از پنج سال جنگ به جایی رسیده که باید همه طرفین برای آن راه‌حلی پیدا کنند. ماجراجویی اردوغان و بمباران مواضع کردهای سوریه، اعلام آمادگی عربستان و متحدانش برای ورود زمینی به جنگ در سوریه، ادامه عملیات هوایی روسیه جایی برای خوشبینی در اجرای آتش‌بس و تلاش‌های دیپلماتیک باقی نمی‌گذارد.

Syria

جان کری، وزیر خارجه آمریکا یکشنبه ۲۱ فوریه گفت که او و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به توافقی موقت بر سر شرایط ترک مخاصمه در سوریه دست یافته‌اند اما مسائل حل‌نشده هم‌چنان باقی هستند. درهمین روز بیش از ۱۴۰ نفر در چند انفجار انتحاری در شهرحمص و منطقه «زینبیه» درحومه دمشق کشته شدند

داعش مسولیت انفجارها را به عهده گرفت  طی پنج سال جنگ در سوریه بیش از ۲۶۰ هزار تن کشته و بیش از هفت میلیون تن آواره شده‌اند.

رادیو زمانه برای بررسی بحران در حال گسترش سوریه، پرسش‌هایی را با دو کارشناس و تحلیلگر منطقه امیر طاهری و علیرضا نوری‌زاده در میان می‌گذارد که از این قرارند:

● تنش‌هایی که بین روسیه و ترکیه وجود دارد با کوچکترین رویداد و انحرافی می‌تواند به درگیری نیروهای روسیه وترکیه منجر شود. در چنین حالتی ناتو – پیمان اتلانتیک شمالی – که ترکیه از اعضای آنست برابر چالش بزرگی قرار نمی‌گیرد؟

● کوشش‌های دیپلماتیک برای برقراری آتش بس در سوریه ادامه دارد. چقدر می‌توان به اجرا و ادامه آتش‌بس امیدوار بود؟

● موضع جمهوری اسلامی در وضعیت کنونی سوریه چیست؟

● آیا عربستان و ترکیه با کمک غرب ممکن است یک حکومت بنیادگرای سنی اما طرفدار غرب در دمشق ایجاد کنند که در برابر بنیادگرایی شیعه در ایران قرار گیرد؟ در آن صورت چه چشم انداز و انتظاری از خواست دمکراسی و سکولاریسم در منطقه می‌توان داشت؟

Share