Share

در پی توافق رهبران آمریکا و روسیه بر سر آتش‌بس در سوریه از نیمه‌شب شنبه، اپوزیسیون سوریه اعلام کرد که از آتش‌بس حمایت می‌کند، اما تحت شرایطی.

نشست اپوزیسیون سوریه در ریاض

نشست اپوزیسیون سوریه در ریاض

کمیته عالی مذاکرات اپوزیسیون سوریه (HCN) اعلام کرد که از اساس با آتش‌بس موافق است اما باید از جمله تضمین داده شود که محاصره شهرها برداشته شود؛ بمباران غیرنظامیان پایان یابد و کمک‌رسانی به مردم ممکن شود.

نیروهای اپوزیسیون سوریه در ریاض، پایتخت عربستان سعودی جلسه خود را برگزار کردند.

اپوزیسیون سوریه همان شروطی را مطرح می‌کند که در نشست امنیتی مونیخ و اعلام آتش‌بس اولیه آن‌ها را مطرح کرده بود.

وزیران امور خارجه گروه تماس سوریه، از جمله وزیران خارجه آمریکا، روسیه، ایران، عربستان سعودی و ترکیه روز جمعه ۱۲ فوریه / ۲۳ بهمن در کنفرانس امنیت مونیخ بر سر آتش‌بس در سوریه به توافق رسیدند. این آتش‌بس باید در عرض یک هفته پس از این تصمیم‌گیری به‌اجرا گذاشته می‌شد اما روز جمعه گذشته با پایان این مهلت آتش‌بس برقرار نشد.

بیشتر بخوانید: پایان مهلت برای اجرای آتش‌بس در سوریه

روز گذشته، دوشنبه ۲۲ فوریه / ۳ اسفند روسیه و آمریکا اعلام کردند که بر سر آتش‌بس در سوریه به توافق رسیده‌اند.

پیش از آن در روز یکشنبه جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه در مورد برقراری آتش‌بس در سوریه به «توافق مقدماتی» رسیدند و بعد ولادیمیر پوتین و باراک اوباما در یک تماس تلفنی این توافق را قطعی کردند.

بیشتر بخوانید: وزرای خارجه آمریکا و روسیه بر سر آتش‌بس سوریه به «توافق مقدماتی» رسیدند

بر اساس این توافق آتش‌بس شامل حال نیروهای گروه «دولت اسلامی» (داعش) و جبهه النصره که تروریست خوانده می‌شوند، نمی‌شود.

این آتش‌بس قرار است نیمه‌شب روز شنبه شنبه ۲۷ فوریه / ۸ اسفند آغاز شود. طرف‌های جنگ در سوریه، به‌جز گروه‌هایی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل تروریست شناخته شده‌اند، می‌بایست تا ظهر روز جمعه موافقت خود را با این آتش‌بس اعلام کنند.

Share