Share

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با اصولگرایان در ترویج این‌که دشمنان از لیست اصلاح‌طلبان در انتخابات حمایت می‌کنند هم‌صدا شد و از آن‌ها خواست در برابر «تعریف دشمن» بی‌درنگ موضع‌گیری کنند. او گفت تندرو کسانی هستند که در انقلاب مصمم‌ترند.

Ali-Khamenehei-2

علی خامنه‌ای پیش از ظهر روز چهارشنبه ۵ اسفند، در آستانه‌ برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، درباره این انتخابات و مسائل حول و حوش آن سخنرانی کرد.

او به‌شکل تلویحی اصلاح‌طلبان و هم‌پیمانانشان را خطاب قرار داد و گفت: «وقتی می‌بینید دشمن برای ایجاد دودستگی از شما تعریف می‌کند بی‌درنگ ابراز بیزاری کنید.»

خامنه‌ای افزود: «شما که می‌دانید دشمن قصد تفرقه دارد، نگذارید. امام گفتند وقتی دشمن از شما تعریف می‌کند، ببینید چه اشتباهی کرده‌اید.»

در روزهای اخیر اصولگرایان به‌طور گسترده‌ چنین تبلیغ می‌کنند که انگلیس از اصلاح‌طلبان و نیروهای طرفدار اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام حمایت می‌کند. آن‌ها نیز همچون رهبر جمهوری اسلامی از این نیروها خواسته بودند تا از «دشمن حامی‌شان» ابراز انزجار کنند.

احمد توکلی، نماینده مجلس در نامه‌ای به هاشمی رفسنجانی نوشت انگلیس به‌شکل صریح از او حمایت می‌کند و او نباید در برابر این موضوع ساکت بنشیند.

بیشتر بخوانید: هشدار توکلی به رفسنجانی: انگلیس صریحاً از شما حمایت می‌کند

علی خامنه‌ای بار دیگر هشدار داد که باید مراقب «نفوذ دشمن» بود. او گفت آمریکا پس از مذاکرات هسته‌ای با ایران یک نقشه برای منطقه دارد و یک نقشه برای ایران.

رهبر جمهوری اسلامی تأکید کرد که برای ایران «دشمن از نفوذی‌ها استفاده می‌کند» و «نفوذی حتماً این نیست که از دشمن پول گرفته باشد.»

او گفت: «گاهی حرف دشمن با چند واسطه از دهان آدم موجه شنیده می‌شود.»

نگرانی خامنه‌ای از «نفوذ دشمن» پس از توافق هسته‌ای ایران و کشورهای قدرتمند مطرح شد. او ابتدا گفت دشمن از طریق این توافق قصد نفوذ دارد و بعد با نزدیک‌شدن انتخابات از «نفوذ دشمن» در انتخابات سخن گفت. به‌رغم رد صلاحیت‌های گسترده شورای نگهبان در انتخابات این نگرانی همچنان ادامه دارد.

علی خامنه‌ای همچنین دسته‌بندی‌های «تندرو» و «میانه‌رو» را ادبیات سیاسی دشمن خواند و افزود از نظر آن‌ها از همه تندروتر آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران بود. او گفت: «امروز هم بنده‌ حقیر را از همه تندروتر می‌دانند.»

به‌گفته خامنه‌ای «تندرفتن در صراط مستقیم چیز بدی نیست» و «تندرو کسانی هستند که در انقلاب مصمم‌ترند».

نیروهای اصلاح‌طلب و میانه‌رو در جریان تبلیغات انتخاباتی بارها از خطر اصولگرایان تندرو سخن گفته‌اند و نسبت به «نقشه‌های» آن‌ها در انتخابات هشدار داده‌اند.

رسول منتجب‌نیا روز سه‌شنبه از «جلسات سری اصولگرایان برای آوردن یک میلیون نفر به تهران» و «به تعطیلی کشیدن روز شنبه برای خارج شدن مردم تهران در روز انتخابات» پرده برداشت.

بیشتر بخوانید: «جلسات سری اصولگرایان برای آوردن یک میلیون نفر به تهران»

دهمین دوره انتخابات مجلس و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان روز هفتم اسفندماه جاری در ایران برگزار خواهد شد.

Share