Share

نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری هرچه را که داشتند برای پیروزی در انتخابات به کار گرفتند و بیش از آن‌که برنامه‌های خود را ارائه دهند، تخریب رقبای انتخاباتی را در دستور کار قرار دادند. حال در دو روز آخر تبلیغات بخشی از اصلاح‌طلبان، محافظه‌کاران تندرو را به «سازماندهی و انتقال رای‌دهندگان از شهرستان‌ها به تهران» متهم می‌کنند.

حامیان و منتقدان دولت یکدیگر را به استفاده از پول‌های کثیف در انتخابات متهم می‌کنند

حامیان و منتقدان دولت یکدیگر را به استفاده از پول‌های کثیف در انتخابات متهم می‌کنند

استاندار تهران از اجرای تهمیدات لازم در روز انتخابات برای کنترل ورودی‌های تهران خبر داد.

رسول منتجب‌نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی روز سه شنبه چهارم اسفند در گفت‌وگو با خبرگزاری کار، ایلنا مدعی شد که «اصول‌گرایان تصمیم دارند که در روز انتخابات یک میلیون نفر را از روستا‌ها به تهران بیاورند.»

منتجب‌نیا که از سوی شورای نگهبان فاقد صلاحیت لازم برای نامزدی انتخابات خبرگان رهبری تشخیص داده شده بود، از وزارت کشور خواست که «برای این مسئله فکری بکند.»

در همین رابطه وب‌سایت کلمه که به بخشی از هواداران میرحسین موسوی و اصلاح‌طلبان نزدیک است، تصاویر اطلاعیه طلاب انقلابی را منتشر کرد که در آن اعلام شده بود با توجه به این‌که «در تهران به شدت با کمبود نیرو مواجه هستیم، از طلاب انقلابی تقاضا می‌شود که قبل از وقوع فتنه و تکرار بغض رهبری در نمازجمعه انتخابات خبرگان تهران را در یابید.»

این اطلاعیه اعلام کرده بود که برای داوطلبان حضور در تهران امکانات رفت و آمد، غذا و مکان نیز فراهم شده و «اعزام طلاب و روحانیون به صورت جهادی» است.

● مجموعه مقالات و گزارش‌ها در رادیو زمانه در باره انتخابات ۱۳۹۴ 

حسین هاشمی استاندار تهران روز چهارشنبه پنجم اسفند در گفت‌وگو با خبرآنلاین، از کسانی که چنین ادعایی را مطرح کرده‌اند خواست که «اگر سند دقیقی دارند به وزارت کشور بدهند.»

او البته در ادامه این گفت‌وگو انجام چنین کاری را «سخت» دانست و گفت که «با این حال ما تمهیدات لازم را برای ورودی‌های تهران انجام داده‌ایم.»

نقش سپاه در هدایت آراء

این نخستین بار نیست که جریان‌های سیاسی یکدیگر را به سازماندهی و انتقال رای‌دهندگان از حوزه‌های انتخابیه متهم می‌کنند. آمارهای وزارت کشور از میزان مشارکت در انتخابات دوره گذشته مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که میزان مشارکت در برخی از حوزه‌ها بیشتر از تعداد واجدین شرایط رای است.

اما نخستین بار در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۴ مهدی کروبی سپاه پاسداران را به سازماندهی خوشه‌ای رای دهندگان به نفع احمدی‌نژاد متهم کرد. مسئله‌ای که پس از افزایش اختلاف میان احمدی‌نژاد و بخشی از فرماندهان نظامی از سوی افراد وابسته به بسیج و سپاه پاسداران تائید شد.

سجاد صفار‌هرندی، فرزند حسین صفارهرندی سردبیر پیشین روزنامه کیهان و عضو بسیج دانشجویی تهران در یادداشتی وبلاگی نوشت: «اگر سازماندهی خوشه‌ای و شبکه‌ای پایگاه‌های بسیج نبود، احمدی‌نژاد هم پیروز انتخابات نمی‌شد.»

در پی اعتراض‌های خیابانی سال ۸۸ هم سخنان محمدعلی جعفری و مشتاق از فرماندهان سپاه منتشر شد که در آن از برنامه‌ریزی و سازماندهی رای‌دهندگان از سوی سپاه پاسداران به منظور پیروزی احمدی‌نژاد پرده برداشته شد.

بهار امسال نیز علی سعیدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران وظیفه این نهاد را «سازماندهی و هدایت آرا» به نفع نامزدهای «اصلح و انقلابی» عنوان کرده بود. او یک هفته پیش نیز باردیگر نقش سپاه را هدایت آراء عمومی به نفع نامزدهایی دانست که «اصلح و مورد تائید رهبر جمهوری اسلامی» هستند.

پول‌های کثیف و لایحه‌ای که به تاخیر افتاد

دولت حسن روحانی پیش از انتخابات لایحه شفافیت مالی انتخابات را به مجلس فرستاد تا شاید برای کنترل و نظارت برهزینه مالی هر یک از نامزد‌ها و جریان‌های سیاسی در زمان تبلیغات انتخاباتی ابزاری در اختیار داشته باشد. اما مجلس بررسی این لایحه را به پس از انتخابات امسال موکول کرد تا امسال هم هر دو جریان یکدیگر را به سوء استفاده از پول‌های کثیف در انتخابات متهم کنند.

نخستین بار محمدرضا بیاتیان نماینده بیجار مدعی شد که محمدرضا رحیمی از درون زندان گروهی از نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی را به لحاظ مالی تامین می‌کند و پس از او امیرعباس سلطانی هم گفت که «هزینه برخی از ستادهای انتخاباتی از پول‌های بابک زنجانی تامین می‌شود».

در مقابل الیاس نادران هم حامیان دولت را متهم کرد که از امکانات مالی یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران بانکی استفاده می‌کنند. به گفته این نامزد انتخابات مجلس حامی مالی حامیان دولت، فردی به نام شب‌دوست است که نامش در لیست بدهکاران بانکی قرار دارد.

استاندار تهران در واکنش به ورود پول‌های کثیف به انتخابات که یک‌سال پیش از سوی وزیر کشور مطرح شد، گفت: «ما به موردی برخورد نکردیم، تنها گزارش‌هایی است که هر دو طرف یکدیگر را متهم می‌کنند و هر دو طرف هم هزینه می‌کنند و هم ادعا».

——————————————————————————————————-

پرونده ویژه انتخابات در رادیو زمانه: تقویت رهبر یا چیدن بال و پر او

Share