Share

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در واکنش به این‌که گفته می‌شود قرار است یک میلیون نفر برای رأی‌دادن به تهران آورده شوند، گفت اگر این انتقال «سازمان‌یافته» باشد، «قطعاً با آن برخورد می‌کنیم.»

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور

رحمانی فضلی شامگاه چهارشنبه پنجم اسفند به تلویزیون ایران گفت که انتقال یک میلیون نفر به تهران کار «فوق‌العاده سختی» است و از نظر قوانین «مشکلی وجود ندارد» مگر آن‌که «سازمان یافته و از جانب یک گروه خاص» باشد.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی در مورد سازماندهی طلاب و روحانیان در قم برای شرکت در انتخابات تهران منتشر شده است. هدف از این سازماندهی «جلوگیری از شکست محافظه‌کاران» در انتخابات اعلام شده است.

نخستین بار رسول منتجب‌نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی روز سه‌شنبه چهارم اسفند در این‌باره گفته بود: «اصولگرایان تصمیم دارند که در روز انتخابات یک میلیون نفر را از روستا‌ها به تهران بیاورند.»

بیشتر بخوانید: «جلسات سری اصولگرایان برای آوردن یک میلیون نفر به تهران»

در همین حال حسین هاشمی، استاندار تهران نیز گفته است که ورودی‌های شهر تهران در روز انتخابات کنترل می‌شود.

فعالان اصلاح‌طلب و چهره‌های سر‌شناس مانند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت و محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین از مردم تهران خواسته‌اند که به لیست انتخاباتی مجلس شورای اسلامی موسوم به لیست «امید و اعتدال» که شامل ۳۰ نفر است و لیست انتخاباتی مجلس خبرگان رهبری موسوم به «خبرگان مردم» که شامل ۱۶ نفر است به‌طور کامل رأی دهند.

اگر اکثریت رأی‌دهندگان تهرانی به این دو لیست به طور کامل رأی دهند، محافظه‌کاران شکست خواهند خورد، به ویژه این‌که چهره‌های تندرویی مانند احمد جنتی، محمد یزدی و محمدتقی مصباح یزدی به مجلس خبرگان راه پیدا نخواهند کرد.

نتایح اعلام انتخابات تا ظهر شنبه

وزیر کشور همچنین خبر داد که با پایان یافتن رأی‌گیری، شمارش آرا آغاز خواهد شد و سعی بر این است که تا ظهر روز شنبه هشتم اسفند نتایج انتخابات اعلام شود.

رحمانی فضلی پیش‌تر گفته بود که اعلام نتایح انتخابات تهران دست‌کم تا سه روز طول می‌کشد.

وزیر کشور شمار واجدان شرایط رأی‌گیری در انتخابات را ۵۵ میلیون نفر اعلام کرد و افزود انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت صبح روز جمعه هفتم اسفند آغاز می‌شود و در ۹۰ درصد شهرستان‌ها تا هشت شب به پایان می‌رسد و ممکن است تنها در شهرهای بزرگ زمان انتخابات طولانی‌تر شود.

Share