Share

سازمان عفو بین‌الملل از مقام‌های قضایی ایران خواسته است تا احکام جریمه و زندان سه هنرمند را نقض کنند. این سه نفر، مهدی و حسین رجبیان و یوسف عمادی هستند. مهدی رجبیان، موسیقی‌دان و بنیانگذار موسسه و ‌سایت “برگ موزیک”، یوسف عمادی، موزیسین و حسین رجبیان، فیلمساز است.

زندانیان در عربستان سعودی

عکس تزیینی است

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه، هر یک از این سه نفر را به شش سال حبس تعزیری و پرداخت جریمه محکوم کرده است.

در همین زمینه:  بگیر و ببند هنرمندان ایرانی به اتهامات نامعلوم شتاب گرفته است

سازمان عفو بین الملل در گزارش خود از مقام‌های قضایی ایران خواسته است تا برای احقاق حق آزادی بیان، احکام این سه هنرمند را به شکلی مسالمت‌آمیز نقض کند.

ایران از امضا‌کنندگان میثاق‌نامه بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی است و عفو بین‌الملل درخواست خود برای نقض احکام این افراد را بر اساس مواد  ۱۹ و ۲۲ این میثاق (حق آزادی بیان و اجتماعات)، استوار کرده است.

در این گزارش همچنین نسبت به بی‌توجهی به استانداردهای دادرسی منصفانه در دادگاه‌های انقلاب ابراز نگرانی شده است: رویای دادرسی عادلانه

 مهدی و حسین رجبیان

مهدی و حسین رجبیان

از آنجا که حسین و مهدی رجبیان و یوسف عبادی، به دلیل فعالیت‌های هنری به شش سال حبس محکوم شده‌اند (حکم آن‌ها در مرحله تجدید‌نظر است)، در صورت اجرای این احکام، عفو بین‌الملل آنان را زندانی عقیدتی تلقی می‌کند.

دادگاه تجدیدنظر این سه نفر، اول دی‌ماه در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر به ریاست قاضی بابایی برگزار شده، اما هنوز حکم جدیدی برای آن‌‌ها صادر نشده است.

خبرگزاری هرانا در گزارش خود از بیانیه عفو بین‌الملل آورده است که این سه هنرمند در همه مراحل رسیدگی به پرونده‌شان از داشتن وکیل محروم بوده‌اند و در جلسه دادگاه تجدیدنظر، قاضی به آن‌ها گفته است که داشتن وکیل “بی‌معنا ”ست و ‌ آن‌ها مجبور به ارائه توضیحات کامل هستند.

همچنین با وجود تأکید آن‌ها بر این مساله که اعترافات‌شان زیر فشار گرفته شده است، این اعتراف‌ها دوباره به عنوان مدرک مورد استناد قرار گرفته‌اند.

اتهام این هنرمندان «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» است که برای اولی به پنج سال و برای دومی به یک سال زندان محکوم شده‌اند. هم‌چنین هر یک از آن‌ها باید حدود ۲۰ میلیون تومان هم به عنوان جریمه نقدی پرداخت کنند.

برگ‌ موزیک در فاصله بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ بیش از یک‌صد آلبوم از هنرمندان موسیقی آلترناتیو ایران، از جمله آثاری از شاهین نجفی را منتشر کرده است. فعالیت این موسسه با بازداشت مهدی و حسین رجبیان و همچنین یوسف عمادی در سال ۹۲ متوقف شد.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر، دادگاه این سه هنرمند تنها یک‌ربع طول کشیده است.

پس از بازداشت این سه نفر، بیش از ۴۰۰ هنرمند ایرانی در نامه‌ای سرگشاده‌ به علی جنتی، وزیر ارشاد اسلامی، از او خواسته بودند ترتیبی دهد تا نهادهای امنیتی، هنرمندان ایرانی را تحت فشار قرار ندهند.

مهدی رجبیان، حسین رجبیان و یوسف عمادی، مهر ماه ۱۳۹۲ در دفتر کارشان در ساری بازداشت و ۱۸ روز در مکانی نامشخص نگهداری شدند. گفته می‌شود که آن‌ها در این مدت تحت آزار، اذیت، شکنجه (شوک الکتریکی) و بد‌ رفتاری قرار گرفته‌اند و سپس به بند دو الف بازداشتگاه سپاه پاسداران منتقل شده‌اند.

این سه نفر پس از دو ماه انفرادی و بازجویی با قرار وثیقه‌ ۲۰۰ میلیون ریالی آزاد شدند.

یک منبع مطلع به هرانا گفته است که آن‌ها در طول دوره بازجویی برای اعتراف تلویزیونی تحت فشار قرار گرفته‌اند و بازجویان آن‌ها را تهدید کرده‌اند که در صورت عدم شرکت در اعتراف تلویزیونی، به حبس ابد محکوم خواهند شد.

بخوانید: عفو بین‌الملل: وضعیت حقوق بشر در ایران همچنان ناگوار

Share