Share

به گزارش «کلمه»، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در آخرین دقایق مهلت اخذ رای برای انتخابات هفتم اسفند،  رای خود را در صندوق سیاری که به کوچه اختر فرستاده شده بود، انداختند. اما مهدی کروبی نتوانست رای دهد؛ فرزند مهدی کروبی گزارش داده که صندوق سیار برای پدرش فراهم نشده است.

Karoubi Mousavi Rahnavard Voting in Feb 2016

بعد از ظهر ۷ اسفند، تارنمای خبری «مشرق نیوز» که به سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی نزدیک است، در خبری نوشت که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد علیرغم حضور صندوق سیار در محل حصر، از رأی دادن خودداری کرده‌اند. این خبر را تارنماهایی نزدیک به اصلاح‌طلبان از قول دختران موسوی و رهنورد تکذیب کردند.

به دنبال انتشار خبر «مشرق نیوز» در خصوص خودداری موسوی و رهنورد از رأی دادن، تارنمای «زیتون» و «کلمه» که به اصلاح‌طلبان نزدیک هستند نوشتند: «دختر مهندس موسوی خبر جعلی خودداری ایشان از رأی دادن را قویاً تکذیب کرد». تارنمای «زیتون» نوشت که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد برای شرکت در انتخابات درخواست صندوق سیار کرده‌اند. «کلمه» نیز نوشته است که این درخواست به وزارت کشور ابلاغ شده است.

به گزارش «کلمه» آنها صندوق رأی را نه در روز ۷ اسفند بلکه در هفته منتهی به انتخابات درخواست کرده بودند: «میرحسین موسوی و زهرا رهنورد که در زندان خانگی به سر می‌برند، این هفته از طریق زندانبانان خواسته بودند که صندوق سیار اخذ رأی برای آنها برده شود.»

سخنگوی وزارت کشور، حسینعلی امیری، از تقاضای موسوی و رهنورد برای رای دادن از طریق صندوق سیار اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

خود فرزندان موسوی و رهنورد هم در بیانیه که روز ۷ اسفند در «کلمه» منتشر کرده‌اند گفته‌اند: «ما، کوکب، زهرا و نرگس موسوی خامنه […] علی‌رغم نواقص و فشارها، در انتخابات روز جمعه ۷ اسفند رأی می‌دهیم». خانواده موسوی پیش از این و به دنبال ملاقات هفتگی با پدر و مادر خود، اعلام کرده بودند که آنها  هم «به رغم نواقص و کاستی‌ها» در انتخابات ۷ اسفند شرکت می‌کنند.

امکان رای دادن برای مهدی کروبی فراهم نشد

فرزند مهدی کروبی، محمدحسین کروبی، از عدم فراهم شدن امکان رای دادن برای پدرش خبر داد.

محمدتقی کروبی فرزند مهدی کروبی در گفت‌وگو با «کلمه» گفت: «آخرین خبری که تا نیم ساعت پیش داریم هنوز صندوق رای را به محل حصر نبرده‌اند با اینکه انتخابات تمدید شده است…. پدرم از صبح لیست خود را آماده کرده بودند.»

محمدتقی کروبی  از دولت در کوتاهی کردن ارسال صندوق رای سیار به محل حصر کروبی انتقاد کرد: «در حقیقت انتقاد ما به وزارت کشور و وزارت اطلاعات است زیرا این وظیفه دولت و وزارت کشور و اطلاعات است که این حق را در اختیار محصوران بگذارند و اگر تا پایان وقت این چنین نشود آنها باید پاسخ بدهند که چرا یک شهروند را از این حق قانونی محروم کرده‌اند؟»

دو روز پیش از انتخابات ۷ اسفند، کروبی اعلام کرد که از مأموران امنیتی پاسبانش خواسته است برای او صندوق سیار بیاورند که در انتخابات ۷ اسفند شرکت کند.

این در حالی است که امیری، سخنگوی وزارت کشور، با حضور در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات وزارت کشور گفته بود که کروبی رای داده است: «من در این مورد از استاندار تهران سوال کردم و گفته شد که ایشان تقاضای صندوق سیار کرده‌اند و چون امکان حضور در پای صندوق ثابت برای ایشان وجود نداشت حسب کسب اطلاع من از استاندار گویا رای خود را از طریق صندوق سیار داده‌اند.»

به گزارش «ایسنا» دادستانی تهران اعلام کرد که مهدی کروبی در انتخابات هفتم اسفند شرکت نکرده است. پیرو صحبت‌های سخنگوی وزارت کشور مبنی بر حضور مهدی کروبی در انتخابات و ریختن رای خود در صندوق سیار در روز ۷ اسفند، دادستانی تهران اعلام کرد که: «با توجه به استفساریه به عمل آمده از وزارت اطلاعات تا زمان مصاحبه آقای امیری، چنین اقدامی صورت نگرفته است.»

محمدتقی، فرزند مهدی کروبی شب ۵ اسفندماه در صفحه اینستگرامش این پیام را منتشر کرد و گفت پدرش برای «حفظ جمهوریت» در محل حصر خود رأی خواهد داد.

مهدی کروبی از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ بدون هیچ اتهام یا برگزاری دادگاهی در حصر خانگی به سر می‌برد. در سه سال اول این پنج سال، او در اتاق کوچکی نگهداری می‌شده و از دیدن نور آفتاب محروم بوده است.

Share