Share

در حالی‌که چند ساعت بیشتر به موعد آتش‌بس در سوریه نمانده خبرهایی از حملات تازه هوایی روسیه به مناطقی که نیروهای شورشی سوریه در آن‌ها مستقرند، منتشر شده است.

Russian-fighter

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، شاهدان عینی روز جمعه ۲۶ فوریه / ۷ اسفند گفته‌اند جنگنده‌های روسیه و حکومت سوریه چندین منطقه تحت کنترل نیروهای مخالف رژیم اسد را بمباران کرده‌اند.

ساکنان محلی گفته‌اند تنها در دوما، یکی از مناطق حومه دمشق، دست‌کم ۱۰ حمله هوایی و شلیک توپخانه‌ای صورت گرفته است.

نیروهای امدادرسان از قربانیان غیرنظامی در این حملات خبر داده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز به‌نقل از شاهدان عینی می‌گوید از نیمه‌شب گذشته به اهدافی در استان‌های شمالی ادلب، حلب و حما حمله شده است.

بنا به این گزارش حملات نیمه‌شب گذشته شدیدتر از حملات روزهای گذشته بوده است.

در همین حال دمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، مسئولیت این کشور در حملات به غیرنظامیان را رد کرد و گفت هیچ مدرکی درباره این اتهامات وجود ندارد.

روز دوشنبه ۲۲ فوریه / ۳ اسفند روسیه و آمریکا بر سر آتش‌بس در سوریه توافق کردند. بر اساس این توافق آتش‌بس شامل حال نیروهای گروه «دولت اسلامی» (داعش) و جبهه النصره که تروریست خوانده می‌شوند، نمی‌شود.

حکومت بشار اسد، کمیته عالی مذاکرات اپوزیسیون سوریه (HCN) و «یگان‌های مدافع خلق کرد» (YPG) در شمال سوریه از این آتش‌بس استقبال کرده‌اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن در پیوند با آتش‌بسی که در پیش است از روسیه و متحدانش خواست تا بر تعهدات خود بایستند. اوباما بر قطع بمباران‌ شهرهای محاصره شده و کمک‌رسانی به مردم تأکید کرد.

بیشتر بخوانید: اوباما درباره آتش‌بس سوریه: روسیه به تعهدات خود پایبند باشد

Share