Share

فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) رئیس جدید خود را شناخت. جانی اینفانتینو در دور دوم رأی‌گیری برای انتخاب رئیس فیفا توانست رأی اکثریت نمایندگان شرکت‌کننده در کنگره فوق‌العاده فدراسیون جهانی فوتبال را به‌دست آورد.

جیانی اینفانتینو رئیس جدید فدراسیون جهانی فوتبال

جانی اینفانتینو رئیس جدید فدراسیون جهانی فوتبال

در این کنگره فوق‌العاده که امروز جمعه ۲۶ فوریه / ۷ اسفند برگزار شد، جانی اینفانتینو ۴۵ ساله اهل سوئیس، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) و شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا از بحرین، دو رقیب اصلی در دور دوم انتخابات بودند.

جانی اینفانتینو با کسب ۸۸ رأی در دور نخست شگفت‌آفرین شده بود.

در دور دوم اینفانتینو توانست با رأی مثبت ۱۱۵ نماینده از ۲۰۷ نماینده حاضر در کنگره شیخ سلمان را که ۸۸ رأی به‌دست آورد شکست دهد.

شاهزاده علی از اردن با چهار رأی و ژروم شامپاین فرانسوی بدون هیچ رأی از دور خارج شدند.

برای به دست آوردن سمت ریاست فیفا به دو سوم آرای نمایندگان حاضر در کنگره نیاز بود.

بدین ترتیب جانی اینفانتینو جانشین سپ بلاتر شد که سال ۱۹۹۸ ریاست فیفا را برعهده داشت و به‌مدت شش سال از حضور در عرصه فوتبال محروم شده است.

اینفانتینو پیش از این جانشین میشل پلاتینی، رئیس قبلی اتحادیه فوتبال اروپا شده بود. پلاتینی قصد داشت در انتخابات ریاست فیفا کاندیدا شود اما او نیز همچون بلاتر از حضور در عرصه فوتبال محروم شده است.

گفته می‌شود که اینفانتینو با نظام سپ بلاتر در فیفا رشد نکرده است. او اما با میشل پلاتینی، رئیس پیشین یوفا همکاری تنگاتنگی داشت.

فیفا در کنگره فوق‌العاده خود پیش از انتخاب رئیس جدید خود به بسته اصلاحاتی رأی مثبت داد.

بیشتر بخوانید: فیفا به اصلاحات گسترده رأی داد

در ماه‌های اخیر گروه وسیعی از مسئولان فدراسیون جهانی فوتبال بازداشت و یا تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. رسوایی‌های مالی، رشوه‌خواری و فساد مالی در این فدراسیون یکی پس از دیگری افشا شدند و اعتماد جهانی به عملکرد فیفا به‌شدت کاهش یافت.

فیفا در دور جدید فعالیت خود قصد دارد این اعتماد را بازسازی کند.

Share