Share

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران گفت وزارت اطلاعات «دو اقدام تروریستی» را در شرق و شمال غرب ایران کشف کرد.

Mahmoud-Alavi

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، وزیر اطلاعات ایران، یکشنبه نهم اسفند در نشست خبری گفت که یکی از این اقدامات توسط «یکی از عناصر تکفیری» در مرزهای جنوب شرق ایران در ۱۹ بهمن و دیگری در پنجم اسفند در مرزهای شمال غربی شناسایی شد.

در سیستان و بلوچستان عمدتاً فعالان بلوچ و سنی مذهب فعالیت دارند که به «نابرابری قومیتی در ایران» معترض‌اند.

وزیر اطلاعات گفت دومین «اقدام تروریستی» مربوط به «یکی از جریان‌های تروریستی خارج از کشور در مرزهای غربی» بود.

علوی گفت: «اطلاعاتی کسب کرده بودیم که این افراد در صدد ورود به ایران و انجام عملیات تروریستی هستند که همراه با سایر دستگاه‌های امنیتی، مرزها و مناطق مرزی را تحت کنترل قرار دادیم».

وزیر اطلاعات همچنین از شناسایی «یک تیم چهار نفره» در پنجم اسفند خبر داد که «اقلام بسیاری مربوط به عملیات انتحاری و انفجاری» حمل می‌کردند «که به آن‌ها اجازه داده نشد تا در ایام انتخابات امنیت مردم را سلب کنند».

مرزهای غربی ایران همجوار با عراق و ترکیه است. در سال‌های اخیر گسترش حملات گروه‌های اسلام‌گرایی مانند داعش در کشورهای منطقه، بیم ورود آن‌ها را به ایران افزایش داده است.

به علاوه، در چهار دهه گذشته، جمهوری اسلامی ایران سازمان‌ها و احزاب مخالف نظام را که در کشور‌های همسایه حضور دارند، «تروریست» خوانده است.

علوی گفت که بر خلاف دیگر کشورهای همسایه، «امنیت درون مرزهای جمهوری اسلامی ایران تأمین شده است».

وزیر اطلاعات تأکید کرد که «رادار وزارت اطلاعات هیچ نقطه کوری ندارد» و «امروز امنیت حاکم بر کشور امنیتی بی‌بدیل است».

مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده‌اند که مایل‌اند با دیگر کشورهای منطقه «در مبارزه با تروریسم و گروه‌های تکفیری» همکاری کنند.

Share