Share

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، درباره حکم دادگاه قانون اساسی این کشور به آزادی دو روزنامه‌نگار روزنامه جمهوریت گفت: «نه آن را می‌پذیرم، نه به آن احترام می‌گذارم و نه از آن تبعیت می‌کنم».

Rajab-Tayeb-Erdogan

سایت دیلی نیوز حریت گزارش داد، رئیس جمهوری ترکیه یکشنبه ۲۸ فوریه / ۹ اسفند در سخنان خود به شدت از حکم دادگاه قانون اساسی این کشور انتقاد کرد.

روز پنج‌شنبه ۲۵ فوریه / ۶ اسفند، دادگاه قانون اساسی ترکیه با ۱۲ رأی موافق در مقابل سه رأی مخالف تصویب کرد که «حق آزادی فردی و امنیت» جان دوندار و اردم گول در بازداشت موقت نقض شده است. به موجب این رأی این دو روزنامه‌نگار به طور موقت آزاد شدند.

اردوغان گفت که مسأله این روزنامه‌نگاران «هیچ ربطی به آزادی بیان ندارد بلکه یک پرونده جاسوسی است».

دوندار و گول تابستان گذشته در روزنامه «جمهوریت» تصاویر و ویدئوهایی را منتشر کرده بودند که در آن‌ها نشان داده می‌شد در ماه ژانویه ۲۰۱۴ در یک پاسگاه ژاندارمری ترکیه در نزدیکی مرز سوریه خمپاره‌ها و مهمات جنگی را به‌طور پنهانی در جعبه‌های دارو بسته‌بندی کرده و با کامیون به‌طور رسمی با نام یک سازمان بشردوستانه به سوریه می‌فرستادند.

این کامیون‌ها متعلق به سازمان اطلاعات ملی ترکیه (MIT) بودند که سلاح‌ها را به مقصد شورشیان اسلامگرا در سوریه حمل می‌کردند.

اردوغان انتشار این اخبار و ویدئو را «تهدید علیه مصالح ملی» دانست و گفت: «رسانه‌ها نمی‌توانند آزادی بی‌حد و حصر داشته باشند. خبرهایی که آن‌ها منتشر کردند شامل انواع توهین‌ها به رئیس جمهوری این مملکت بود».

بر اساس قانون اساسی ترکیه، توهین به رئیس جمهوری این کشور و مصطفی کمال پاشا، بنیان‌گذار جمهوری ترکیه جرم است و بالاترین مجازات را دارد.

دادستانی ترکیه برای دوندار و گول خواستار حکم حبس ابد شده است.

Share