Share

سومین روز آتش‌بس در سوریه در حالی آغاز شد که طرف‌های درگیر همدیگر را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند اما به طور کلی توافق برای توقف تخاصم هنوز بر قرار است.

A fighter from the Syrian Democratic Forces (SDF) rests on a rooftop on the outskirts of the town of al-Shadadi in the northeastern Syrian province of Hasakeh, on February 19, 2016. The Syrian Democratic Forces (SDF), an alliance dominated by the Kurdish People's Protection Units (YPG), seized on Friday the town of al-Shadadi, a bastion of the Islamic State group (IS) in the Hasakeh province, in northeastern Syria, according to the Syrian Observatory for Human Rights. / AFP / Delil souleiman

توافق برای ترک مخاصمه طرف‌های درگیر در سوریه، اولین آتش بس مشروط در چهار سال گذشته است

به گزارش خبرگزاری رویترز، اپوزیسیون سوریه هشدار داد که حملات ارتش سوریه که با حمایت جنگنده‌های روسیه انجام شده، تهدیدی برای ترک تخاصمات فعلی به شمار می‌آید و می‌تواند توافق مقدماتی آمریکا-روسیه و برگزاری گفت‌وگوهای صلح را به خطر بیاندازد.

اپوزیسیون سوریه در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل نوشت که نقض ترک تخاصم، تلاش‌های بین‌المللی برای تضمین ادامه آتش‌بس را تضعیف می‌کند و به سقوط پروسه سیاسی تأیید شده توسط سازمان ملل می‌انجامد.

گروه اپوزیسیون سوریه که در ریاض مستقر‌ند اعلام کردند که یکشنبه ۲۸ فوریه/ ۹ اسفند، هواپیماهای جنگی روسیه ۲۶ بار مناطق تحت کنترل مخالفان دولت را بمباران کردند. آن‌ها روسیه را متهم کردند که جنگنده‌های این کشور با به‌کارگیری بمب‌های خوشه‌ای به مناطق مسکونی حمله کردند. به ادعای اپوزیسیون سوریه این حملات تلفات پرشمار غیرنظامیان را در پی داشته است.

همزمان یک منبع نظامی سوریه، شنبه ۲۷ فوریه نقض ترک تخاصم از سوی ارتش سوریه را تکذیب کرد. وزارت دفاع روسیه اما در خصوص گزارش‌های مورد ادعای اپوزیسیون اظهارنظری نکرد.

توافق برای ترک مخاصمه طرف‌های درگیر در سوریه، اولین آتش بس مشروط در چهار سال گذشته است. توافقی که اگر چه خشونت‌ها را به طور کامل متوقف نکرده اما «به شدت» آن را محدود ساخته است.

بر اساس توافق غیررسمی دولت بشار اسد و مخالفانش، درگیری‌ها متوقف می‌شود تا به غیرنظامیان کمک‌رسانی شده و گفت‌وگو‌ها برای پایان جنگی که به کشته شدن بیش از ۲۵۰ هزار نفر و آوارگی ۱۱ میلیون نفر ختم شده، آغاز شود.

در همین حال، سرگئی کورالنکو، رئیس مرکز هماهنگی نیروهای روسیه در سوریه گفت که توافق به طور کلی در حال اجرا است. هرچند این مقام ارشد نظامی روسیه از ۹ مورد نقض ترک تخاصم در ۲۴ ساعت گذشته نیز خبر داد.

علاوه بر این، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که مرکز هماهنگی نیروهای روسیه در سوریه اطلاعاتی دریافت کرده که نشان می‌دهد حملات به مواضع نیروهای کرد در تل ابیض از داخل خاک ترکیه و با استفاده از توپخانه سنگین صورت گرفته بود.

A Syrian rebel fighter from the Failaq al-Rahman brigade comes out of a hiding position on the frontline against regime forces in the town of Arbin in the eastern Ghouta region on the outskirts of the capital Damascus on February 26, 2016. A partial ceasefire between Syria's regime forces and non-jihadist rebel fighters is due to take effect at midnight (2200 GMT) local time. / AFP / AMER ALMOHIBANY

توافق فعلی درباره ترک مخاصمه شامل گروه‌های دولت اسلامی (داعش) و جبهه النصره نمی‌شود

شنبه ۲۷ فوریه/هشت اسفند، در نخستین روز آغاز آتش‌بس در سوریه، گزارش هایی از درگیری‌های شدید میان یگان‌های مدافع خلق (YPG) با پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) در شهر تل‌ابیض در شمال سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه منتشر شد.

بیشتر بخوانید: سوءاستفاده داعش از شرایط آتش‌بس سوریه و حمله به تل‌ابیض

شورشیان و گروه ناظران حقوق بشر سوریه که در لندن مستقرند ادعا کرده‌اند که هواپیماهای نظامی دست‌کم شش شهر و روستا در غرب و شمال حلب و یک روستا در مرکز استان حماه را هدف قرار دادند.

همزمان با این تحولات، عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی ضمن متهم کردن روسیه و دولت سوریه به نقض آتش‌بس، گفت که اگر مشخص شود که دولت سوریه و متحدانش در مورد ترک تخاصم جدی نیستند، «برنامه و نقشه دوم» در کار خواهد بود. او جزئیات بیشتری از این برنامه دوم اعلام نکرد.

توافق فعلی درباره ترک مخاصمه شامل گروه‌های دولت اسلامی (داعش) و جبهه النصره نمی‌شود.

مسکو و دمشق می‌گویند به نبرد با این دو گروه ادامه خواهند داد. مخالفان اما نگرانند که این موضع به عنوان توجیهی برای حملات ضد آن‌ها استفاده شود.

سالم المسلط، سخنگوی کمیته عالی مذاکرات اپوزیسیون سوریه (HCN) گفت که این کمیته منتظر است تا ساز و کار بررسی توقف تخاصمات مشخص شود. به خصوص با توجه به این نکته که مشخص نیست که نیروهای متعدد درگیر در کجا قرار دارند.

آتش‌بس سوریه که از روز شنبه ۲۷ فوریه/هشتم اسفند اجرا شده است، توافقی است بر پایه قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در دسامبر ۲۰۱۵ تصویب شد. این توافق بر سه پایه دسترسی کمک‌های انسانی، آتش‌بس توافق شده و انتقال قدرت که در اجلاس مونیخ تصویب شد به اجرا درآمده است.

Share