Share

مراسم هشتادوهشتمین دوره اسکار فضای ویژه‌ای داشت. کریس راک، مجری سیاه‌پوست برنامه بارها مسائل نژادپرستی در هالیوود را مطرح کرد. لئوناردو دی ‌کاپریو، برنده اسکار بهترین بازیگر مرد توجه همگان را به بحران محیط زیست در جهان و گرمایش زمین جلب کرد. سم اسمیت برنده اسکار بهترین ترانه پشت میکروفون از همجنسگرایان سخن گفت و جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور آمریکا علیه خشونت‌های جنسی حرف زد.

لئوناردو دی کاپریو: جهان را به حال خود وانگذاریم.

لئوناردو دی کاپریو: جهان را به حال خود وانگذاریم.

انتقادهای شدید از اسکار به دلیل کاندیدا نکردن سیاه‌پوستان در رشته‌های مهم موجب شد که اجرای مراسم اسکار به  کریس راک، بازیگر سیاه‌پوست سپرده شود. با این حال کریس راک که در مراسم هشتادوهشتمین دوره اسکار لباسی سفید پوشیده بود آکادمی اسکار را به‌دلیل رویکردش مورد انتقاد قرار داد و گفت: «روشن است که هالیوود نژادپرست است.»

او نام دیگر مراسم اسکار را «جوایز منتخب سفیدپوستان» عنوان کرد و گفت هنگامی که اجرای مراسم را پذیرفت از سوی اطرافیانش مورد فشار قرار گرفت که این کار را نکند.

او در جای دیگری از مراسم شوخی تلخی کرد و گفت: «امسال کلیپ‌های یادبود قرار است فقط سیاه‌پوستانی را نشان دهد که در راه سینما پلیس به آن‌ها شلیک کرده است.»

کریس راک گفت: «ما چرا اکنون اعتراض می‌کنیم؟ چرا در این دوره؟» در حالی‌که به‌گفته او پیش از این ۷۰ بار دیگر هم «سیاه‌پوستی کاندیدا نشده بود».

او بایکوت‌کنندگان اسکار را هم مورد انتقاد قرار داد و خطاب به حاضران گفت بازیگران سیاه‌پوست خواهان همان فرصت‌هایی هستند که به بازیگران سفیدپوست داده می‌شود.

کریس راک، بازیگر سیاه‌پوست و مجری مراسم اسکار

کریس راک، بازیگر سیاه‌پوست و مجری مراسم اسکار

در مراسم شب گذشته، لئوناردو دی کاپریو پس از شش بار کاندیدا شدن سرانجام موفق به گرفتن جایزه اسکار شد. این جایزه برای بازیگری او در فیلم «بازگشته» (The Revenant یا: «بازگشته از گور») به او اهدا شد.

دی کاپریو که از فعالان محیط زیست است به‌هنگام دریافت اسکار، توجه حاضران را به بحران محیط زیست جهانی و گرمایش زمین جلب کرد. او گفت: «تغییرات آب و هوایی یک واقعیت است و ما نباید به آن بی‌توجه باشیم.» او افزود: «جهان را به حال خود وانگذاریم.»

الخاندرو گونزالس ایناریتو، کارگردان مکزیکی فیلم «بازگشته» نیز به عنوان بهترین کارگردان، اسکار گرفت.

ایناریتو نیز در سخنانی به گرایش‌های نژادپرستانه اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد که «رنگ پوست همچون بلندی مو موضوعی عادی تلقی شود».

این اولین بار در تاریخ ۸۸ ساله اسکار است که کارگردانی دو سال پیاپی برنده اسکار می‌شود. سال گذشته فیلم «برد من»، دو اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را برای ایناریتو به ارمغان آورد.

اسکار بهترین فیلمبرداری هم برای سومین سال پیاپی به امانوئل لوبزکی به‌خاطر فیلمبرداری «بازگشته» تعلق گرفت که این هم یک رکورد در تاریخ اسکار است.

«بازگشته» کاندیدای بهترین فیلم هم بود اما آن را به «اسپات لایت» (افشاگر) واگذار کرد.

بهترین بازیگر نقش اول زن بری لارسن شد که برای بازی در فیلم «اتاق» این جایزه را دریافت کرد. بهترین بازیگر نقش مکمل زن نیز به آلیشیا ویکاندر برای بازی در فیلم «دختر دانمارکی» تعلق گرفت.

اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را مارک ریلانس برای بازی در فیلم «پل جاسوسان» از آن خود کرد.

اسکار بهترین ترانه به سم اسمیت، خواننده همجنسگرا تعلق گرفت.

اسکار بهترین ترانه به سم اسمیت، خواننده همجنسگرا تعلق گرفت.

اسکار بهترین ترانه را سم اسمیت برای آهنگ «نوشتن روی دیوار» در فیلم اسپکتر گرفت. او هنگام گرفتن جایزه‌اش گفت: «افتخار می‌کنم که به‌عنوان یک همجنسگرا اینجا ایستاده‌ام و آرزو دارم همجنسگراها به حقوق برابر برسند.» او جایزه خود را به دگرباشان جنسی اهدا کرد.

اسکار بهترین موسیقی متن به انیو موریکونه، آهنگساز نامدار سینمای جهان برای موسیقی فیلم «هشت نفرت‌انگیز» ساخته کوئنتین تارانتینو رسید. موریکونه پیش‌تر نیز شش بار کاندیدای این جایزه شده بود و یک بار نیز جایزه افتخاری اسکار را گرفته بود.

فیلم «پسر شائول» از مجارستان درباره هولوکاست برنده بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان امسال شد.

اسکار بهترین مستند به فیلم «امی» اختصاص یافت. این فیلم به زندگی امی واینهاوس، خواننده معروف که پنج سال پیش درگذشت می پردازد.

در هشتادوهشتمین دوره اسکار پس از اجرای ترانه‌ای از لیدی گاگا، جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور آمریکا روی صحنه آمد و علیه خشونت جنسی در دانشگاه‌های آمریکا سخن گفت. در پایان اجرای لیدی گاگا و سخنان بایدن، قربانیان به روی صحنه دعوت شدند و اشک در چشمان چهره‌های سینمایی در سالن نشست.

مراسم هشتادوهشتمین دوره اسکار یکی از سیاسی‌ترین و انتقادی‌ترین دوره‌های اسکار به‌شمار می‌رفت.

در همین زمینه:

«بازگشته»: بی‌رقیب در اسکار

خوشبختی بروکلینی

«موستانگ»: تلاش پنج دختر مسلمان برای آزادی

حرفه: نفوذ – نگاهی به فیلم «اسپات لایت»

Share