Share

رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر ایران، اطلاعات تازه‌ای درباره کرایه و فروش اطفال در تهران ارائه کرده است.

?

کارتون از رضا جوزانی

فرحناز رافع، دهم اسفند ۹۴ به خبرگزاری تسنیم گفته است که برخی زنان کارتن‌خواب بچه‌های‌شان را برای گدایی کرایه می‌دهند یا می‌فروشند. او نرخ کرایه و فروش را روزانه ۱۵ هزار تومان و دو میلیون تومان اعلام کرده است.

خانم رافع با ابراز تأسف از این مساله به اقداماتی اشاره کرده که سازمان داوطلبان هلال احمر، برای کاهش این معضل در بین زنان کارتن‌خواب در پیش گرفته است: «یکی از اقدامات سازمان داوطلبان هلال احمر سر و سامان دادن زنان کارتن‌خواب است، اما چندان مایل به رسانه‌ای کردن این فعالیت‌های‌مان نیستیم.»

از جمله این اقدامات، شناسایی زنان کارتن‌خواب به‌خصوص در میدان هرندی و گرفتن اتاق برای آن‌ها در مسافرخانه‌ها عنوان شده است.

رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر از مناطق اطراف بهشت زهرا به عنوان محل‌هایی نام برده است که در آن‌ها اطفال برای گدایی کرایه داده می‌شوند یا به فروش می‌رسند.

او همچنین از وضعیت اطفالی که صورت و اندام‌های آنان نیز به دلیل اعتیاد مادران‌شان به شدت سوخته است، ابراز تأسف کرده و گفته است: «ما در فعالیت‌های حمایتی هلال احمر سعی کردیم با مشارکت و همکاری موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه، اقداماتی برای پیشگیری و پوشش اسکان این زنان کارتن‌خواب و معتاد انجام دهیم اما هنوز جای کار بسیار است.»

از نکته‌های قابل توجه در گزارش تسنیم و صحبت‌های فرحناز رافع، یکی هم این است که بنیانگذار و مدیر‌عامل موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه، فاطمه دانشور، از اعضای شورای اسلامی شهر تهران است.

او ۲۲ آبان امسال به عنوان رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهر، در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که سال‌هاست شاهد خرید و فروش نوزادان در بیشتر نقاط ایران است و از افزایش خرید و فروش کودکان خیابانی در تهران خبر داد.

فاطمه دانشور بخش زیادی از دلایل افزایش آمار خرید و فروش کودکان و نوزادان خیابانی را «انباشتگی این مشکل در طول سال‌های قبل» عنوان کرده بود.

باندهای مختلف از جمله متکدیان، اغلب نوزادان مادران معتاد و کارتن‌خواب را خریداری می‌کنند و این کودکان به دلیل بیماری‌های بسیار و عدم نگهداری صحیح معمولا عمر زیادی ندارند.

حسین ساجدی‌نیا، فرمانده انتظامی ‌تهران این موضوع را قابل بررسی دانسته اما مشخص نیست که آیا تا به حال اقدامی هم در این زمینه انجام شده است یا نه.

در همین زمینه:

کارتن‌خوابی و مادری

زنان کارتن‌‌خواب: زندگی در کمپ‌هایی بدتر از زندان

Share