Share

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران گفت که «مردم ایران با رأی خود نشان دادند که کدام سلیقه به نظر آن‌ها نزدیک‌تر است.»

Hasan-Rohani-2

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روحانی که امروز سه‌شنبه ۱۱ اسفند در همایش بین‌المللی خودرو در تهران سخن می‌گفت، افزود: «‌رأی مردم صد‌ها جلد کتاب حرف، سخن و رهنمون برای ما دارد.»

رئیس‌جمهور ایران گفت: «دولت قبلاً هم گفته است که نتیجه انتخابات هر چه باشد و ترکیب مجلس به هر شکل باشد دولت خود را موظف به احترام به آراء مردم می‌داند و خود را متعهد به همکاری با مجلس آینده خواهد دانست.»

بر اساس آخرین نتایح انتخابات مجلس شورای اسلامی ۸۳ نماینده لیست اصلاح‌طلبان، ۷۸ نماینده اصولگرا، ۶۰ نماینده مستقل و پنج نماینده اقلیت‌های دینی به مجلس دهم راه یافته‌اند. همچنین تکلیف ۶۴ کرسی دیگر مجلس نیز در دور دوم که فروردین ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد، مشخص می‌گردد. مجلس شورای اسلامی دارای ۲۹۰ کرسی است.

همچنین در انتخابات مجلس خبرگان ۵۲ تن از کاندیدای فهرست «خبرگان مردم» که از سوی اکبر هاشمی رفسنجانی حمایت می‌شد، رأی آوردند. مجلس خبرگان دارای ۸۸ نماینده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران نیز به روزنامه اعتماد گفته که «اگر قرار بود ما تحت فشار قرار بگیریم یا نهادی در نتیجه انتخابات دخالت کند قطعاً این جنس نامزدهایی که در تهران به پیروزی رسیدند، به‌عنوان برنده اعلام نمی‌شدند.»

او در مورد رأی آوردن لیست ۳۰ نفره اصلاح‌طلبان نیز در تهران گفت: «مردم اراده کردند و به یک لیست رأی دادند.»

شهر تهران در مجلس شورای اسلامی دارای ۳۰ کرسی است. اصلاح‌طلبان و حامیان دولت تمام این ۳۰ کرسی را از آن خود کردند.

جعفر شجونی، عضو جامعه روحانیت مبارز در واکنش به رأی نیاوردن نامزدهای اصولگرا در تهران گفته است که تهران «پایگاه اصلی ضد انقلاب و ولایت فقیه» است.

در ادامه فرایند انتخابات در ایران، شورای نگهبان باید صحت انتخابات را در حوزه‌های رأی‌گیری تأیید کند.

Share