Share

رمان «کمی بهار» در سال ۱۳۱۲ آغاز می‌شود؛ دو سال پیش از کشف حجاب. اردکان در این رمان صحنه‌ای‌ است که در آن و در قالب یک «ساگای خانوادگی» تاریخ ایران رقم می‌خورد.

KAMIB02خانم پارسی‌پور در این رمان می‌خواهد نشان بدهد که چگونه تحولات زن ایرانی در طول تاریخ، منجر به تحول مردان نیز می‌شود. «کمی بهار» همانطور که به‌تدریج نوشته می‌شود، در «رادیو زمانه» هم به شکل کتاب گویا در اختیار خوانندگان و شنوندگان قرار می‌گیرد.

شماره ۱۲۶ از این مجموعه را می‌توانید بشنوید. خلاصه این بخش چنین است:

بهروز و دوستش هوشنگ به خانه‌ى شوکت مى‌روند تا از سپهدار شوکت را خواستگارى کنند. مراسم عجیبى‌ست و سپهدار بسیار رنج مى‌برد. او اعلام مى‌کند که نه او و نه دخترش تحمل چنین وضعیتى را ندارند و این خانه باید به فروش برود و سهم او و شوکت جدا بشود. در لحظه آخرى که مردان از خانه بیرون مى‌روند پروانه فریاد مى‌زند که هرگز اجازه نخواهد داد مادرش با کسى ازدواج کند. شوکت مرتب به دیدن بهروز مى‌رود و یک ماه بعد احساس مى‌کند باردار است. آنها ازدواج مى‌کنند و شوکت به خانه‌ى بهروز منتقل مى‌شود. زندگى او اکنون به جهنمى تبدیل شده. پروانه از هر فرصتى براى گفت‌وگو با او استفاده مى‌کند. نه ماه بعد شوکت پسرى به دنیا مى‌آورد و…

Share