Share

در حالی که تنش میان وزارت نفت و نظامیان در دو ماه گذشته شدت گرفته بود، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء از نامه‌نگاری فرمانده سپاه پاسداران با رئیس‌جمهوری جمهوری اسلامی ایران به منظور در اختیار گرفتن «۱۰ ابرپروژه» عمرانی خبر داد.

محمدعلی جعفری (فرمانده سپاه پاسداران) و عبادالله عبداللهی (فرمانده قرارگاه خاتم) ۱۰ ابر پروژه دولت را می‌خواهند.

محمدعلی جعفری (فرمانده سپاه پاسداران) و عبادالله عبداللهی (فرمانده قرارگاه خاتم) ۱۰ ابر پروژه دولت را می‌خواهند.

به گزارش خبرگزاری فارس، عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء سه‌شنبه ۱۱ اسفند در عسلویه یک‌بار دیگر تکرار کرد که «اقتصاد ایران نیازی به مهندسان خارجی ندارد.»

او که پیش از این هم گفته بود که «به هیات دولت گفته‌ایم که نیازی به حضور خارجی‌ها نداریم»، خروج غول‌های نفتی را از ایران یک فرصت دانست و گفت: «کمک به دولت رسالت سپاه است و فرمانده کل سپاه نیز درخصوص ۱۰ ابرپروژه با رییس جمهور مکاتبه کرده‌اند.»

به گفته عبداللهی از این ۱۰ پروژه، پنج پروژه در حوزه صنعت نفت است. این مقام نظامی توضیح بیشتری در باره پنج پروژه دیگر نداد اما از پیشنهاد پنج نیروگاه هزار مگاواتی از سوی سپاه به دولت خبر داد و گفت که «آن‌ها هم استقبال کردند.»

فرمانده قرارگاه خاتم همچنین «واردات ۱۲ تا ۱۵ میلیارد لیتر بنزین» را «مایه تاسف» دانست و از دولت خواست که به «اقتصاد مقاومتی» عمل کند.

عبداللهی پیش از این نیز بدون نام بردن از بیژن زنگنه، مدعی شد که برخی از وزرای کابینه تمایلی برای همکاری با سپاه پاسداران ندارند. وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران هم در نشست با اعضای اتاق بازرگانی تهران بدون نام بردن از قرارگاه خاتم، پیمانکاران داخلی را «ناتوان» و «گران‌فروش» نامید و از تمایل وزارت نفت برای همکاری با پیمانکاران و شرکت‌های بزرگ نفتی خبر داد.

برنامه زنگنه برای همکاری با شرکت‌های بین‌المللی واکنش تند نظامیان و نمایندگان مجلس همسو با آنان را به دنبال داشت. به‌گونه‌ای که علیرضا زاکانی، الیاس نادران و مهرداد بذرپاش در نشست‌های خبری جداگانه‌ای به افشاگری علیه وزارت نفت اقدام و زنگنه را به «فساد اقتصادی» متهم کردند.

در همین زمینه

درگیری نفتی سپاه و دولت

سپاه و منفعت‌های نفتی؛ خارجی‌ها نیایند

چشم‌پوشی سپاه از گنج اقتصاد ایران؛ امر ناممکن

لغو سه قرارداد نفتی؛ زورآزمایی زنگنه با سپاه

Share