Share

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس با اشاره به نتیجه انتخابات اخیر در پایتخت، اصولگرایان را مورد انتقاد قرار داد و گفت آن‌ها باید در اصول خود تجدیدنظر و به حقوق شهروندی مردم توجه بیشتری کنند. او تخریب کاندیداهای اصلاح‌طلبان و طرفداران دولت را عامل رأی بیشتر آن‌ها دانست.

Ali-Motahari2

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی مطهری روز چهارشنبه ۱۲ اسفند اعلام کرد که فکر نمی‌کرده است پیروزی لیست اصلاح‌طلبان با چنین رأی بالایی باشد.

او گفت: «فکر می‌کنم تخریب‌هایی که علیه لیست اصلاح طلبان و معتدلان صورت گرفت و آن‌ها را متهم به انگلیسی بودن کردند در نوع رأی دادن مردم مؤثر بود و باعث شد مردم عکس‌العمل نشان دهند.»

در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی تمامی ۳۰ نماینده تهران از لیست اصلاح‌طلبان و طرفداران دولت انتخاب شدند و هیچ‌کدام از اصولگرایان مخالف دولت نتوانستند رأی لازم را کسب کنند.

مطهری همچنین برخی مواضع اصولگرایان درباره توافق هسته‌ای یا خرید هواپیماهای ایرباس از فرانسه را در رفتار انتخاباتی مردم تهران مؤثر دانست.

او به برخوردهای تند اصولگرایان با اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی نیز اشاره کرد و گفت این دو اما وقتی از لیستی حمایت می‌کنند «عده قابل توجهی از مردم به همان لیست رأی می‌دهند».

مطهری بر «ضرورت بازنگری اصولگرایان در اصول، مبانی و روش‌هایشان» تأکید کرد و نگاه آن‌ها به «اصل ولایت فقیه، مسأله حفظ نظام و مسأله آزادی بیان» را ناقص دانست که بنا به نظر او باید اصلاح شود.

به‌گفته مطهری «اصولگرایان نباید اجازه دهند تندروها ابتکار عمل را در میان آن‌ها به دست بگیرند».

در روزهای پس از انتخابات، هم اصولگرایان، هم اصلاح‌طلبان و هم حامیان دولت در سایت‌های مختلف به تحلیل آن پرداخته‌اند.

در انتخابات مجلس خبرگان تهران نیز لیست اصلاح‌طلبان و معتدلان بیشترین آرا را به خود اختصاص داد و تنها احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و از جناح اصولگرایان در رده شانزدهم، آخرین رده نمایندگان قرار داشت. قرار گرفتن جنتی در فهرست نهایی نمایندگان پیروز تهران از سوی برخی از اصلاح‌طلبان شبه‌برانگیز ارزیابی شده است.

Share