Share

دو روز پس از انتشار گفته‌های جنجالی و توهین آمیز نادر قاضی‌پور نماینده مجلس نهم و منتخب مردم ارومیه در مجلس دهم علیه زنان، زهرا نژادبهرام، دبیر شورای اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده به توهین‌های نماینده ارومیه واکنش نشان داد. همزمان خود قاضی پور گفته که بیدی نیست که با این بادها بلرزد.

507318_361-650x400

نادر قاضی پور در سخنان خود به زبان ترکی، زنان را با کره الاغ مقایسه کرده بود و گفته بود: «مملکت را به آسانی به دست نیاورده‌ایم که هر روباه، بچه و کره الاغی را بفرستیم آنجا (مجلس). مجلس جای کره الاغ نیست. مجلس جای بچه‌ها نیست جای کره الاغ‌ها نیست جای زنان نیست. جای مردان است. [زنان را] می‌فرستیدشان [مجلس] سرشان بلا بیاورند آبرویتان برود.»

زهرا نژاد بهرام

زهرا نژاد بهرام

در واکنش به این گفته‌ها، دبیر شورای اطلاع رسانی معاونت امور زنان زهرا نژادبهرام گفته است:  «آقای قاضی‌پور باید رد اعتبارنامه شود. وقتی ایشان تفکرشان بر این است که به نیمی از جمعیت ایران توهین کند، باید منتظر پاسخ باشد و پاسخش هم رداعتبارنامه است.»

از آنجا که او در حال حاضر نیز نماینده است و تا خردادماه در این سمت باقی خواهد بود، دبیر شورای اطلاع رسانی معاونت امور زنان ایران گفته که رئیس مجلس حتما باید کمیته انضباطی تشکیل داده و مراجع قانونی نیز باید نسبت به این مسئله واکنش نشان دهد.

او گفته: «از اینکه جامعه مدنی اقدام جدی‌تری نسبت به این مسئله نشان دهد، بهتر است که ساختارهای انتظامی و انضباطی که در مجلس وجود دارد نسبت به این مسئله واکنش نشان دهند. نماینده‌ای که نیمی از جمعیت کشورش را قبول ندارد، حتما باید پاسخگو باشد و برای نمایندگی شایستگی ندارد. با وجود اینکه احتمالا وی بیشتر آرا خود را از آقایان به دست آورده، فکر نمی‌کنم که آقایان نظر مثبتی نسبت به صحبت‌های وی داشته باشند.»

اما نماینده‌ ارومیه در مجلس، صبح روز پنجشنبه در اینستاگرام خود نوشته: «من از حرف‌هایم که باعث آزرده خاطر شدن بانوان ارومیه شد عذرخواهی می‌کنم چراکه اصلا روی سخنم با بانوان ارومیه نبود. هستند خانم‌هایی که در مجلس شرایط به نفعشان نبوده است.»

او در عین حال کسانی را که از سخنرانی او فیلمبرداری کرده‌اند، جاسوس خوانده و گفته آنها باید به خود شک کنند چرا که می‌خواستند با تخریب قاضی‌پور رای مردم را زیر سوال ببرند. او همچنین ستاد خود را ستاد مستضعفین و فقیران نامیده است.

قاضی پور همچنین گفته: «ما مذهبی هستیم و با سه چهار تا پیام تلگرام تکان نمی‌خوریم، عده‌ای می‌خواهند مرا تخریب کنند چرا که من سرباز و نوکر ولایتم. ولی باید بدانند سرباز امام خامنه‌ای «مدظله العالی» بیدی نیست که با این بادها بلرزد… من منافق نیستم و مواضع خود را عوض نمی‌کنم، برخی من را به خاطر حرف‌ها و موضع‌های ثابتم تخریب می‌کنند.»

همچنین، قدرت الله علیخانی نماینده قزوین هم که در سخنان قاضی پور هدف شوخی جنسی قرار گرفته بود، گفته است: «این سخنان کذب و سخیف بوده و در این رابطه شکایتی تقدیم مراجع قضایی می شود تا اینگونه افراد برای مطرح کردن خود به بیان هر دروغی و اظهارات توهین‌آمیز و خلاف شئونات اسلامی متوسل نشوند.»

پیش‌تر جمعیت زنان ایران اسلامی، شاخه‌ ارومیه، د‌ر واکنش به این سخنان بیانیه‌ای صاد‌ر کرد‌ه بود و ماچولند که یک سایت افشاگری و اعتراض به رفتارهای جنسیت زده است با یک موج ایمیلی با عنوان «نماینده ارومیه، توهین به زنان خیانت در امانت مردم است. رسماً عذرخواهی کنید!» از مردم خواسته بود که به این رفتار جنسیت زده و توهین آمیز اعتراض کنند.

اظهارات تبعیض‌آمیز علیه زنان از سوی مقامات دولتی و رسمی ایران سابقه دارد اما این نوع گفته‌های توهین آمیز که به شکل مستقیم زنان را هدف قرار دهد، کم سابقه است. در حالی که گروه‌های مختلف فعالان امور زنان و فعالان سیاسی زن، خواهان ورود بیشتر به عرصه سیاسی کشور و مشارکت گسترده‌تر هستند، این نوع اظهارنظرها فضای سیاسی و اجتماعی را برای زنان ناامن می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: 

نماینده ارومیه: مجلس جای زنان نیست، سرشان بلا بیاورند آبرویتان می‌رود

Share