Share

ایران به‌شدت شورای همکاری خلیج فارس را به‌دلیل آن‌که حزب‌الله لبنان را «تروریست» خوانده است، مورد انتقاد قرار داد و حزب‌الله لبنان را «نماد مقاومت» در برابر اسرائیل دانست.

جمهوری اسلامی ایران حامی اصلی حزب‌الله لبنان در منطقه است.

جمهوری اسلامی ایران حامی اصلی حزب‌الله لبنان در منطقه است.

 

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه ۱۳ اسفند ضمن محکوم کردن بیانیه شورای همکاری خلیج فارس، مخالفت کشورهای عضو این شورا با حزب‌الله لبنان را «هم‌صدا» با اسرائیل خواند و گفت: «دولتمردانی که با فضاسازی و دروغ‌پراکنی و اعمال فشار به دولت‌های دیگر در پی صدور چنین موضع‌گیری‌هایی هستند، دانسته یا ندانسته علیه منافع کشورهای اسلامی عمل می‌کنند.»

جابری انصاری این اقدام شورای همکاری خلیج فارس را خطای جدیدی عنوان کرد که «به نفع ثبات و امنیت منطقه نیست».

بداللطیف بن رشید الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس روز چهارشنبه ۲ مارس / ۱۲ اسفند اعلام کرد عربستان سعودی، بحرین، قطر، امارات متحده عربی، عمان و کویت، کشورهای عضو این شورا تصمیم گرفتند که نام حزب‌الله لبنان را در بین گروه‌های تروریستی قرار دهند.

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس افزود این تصمیم از آن رو گرفته شد که شبه‌نظامیان حزب‌الله به «اعمال خصمانه خود در جذب افراد جوان (در خلیج فارس) به‌منظور اقدامات تروریستی ادامه می‌دهند».

بیشتر بخوانید: شورای همکاری خلیج فارس حزب‌الله لبنان را «تروریست» خواند

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه ایران نیز روز پنج‌شنبه گفت: «کسانی که حزب‌الله را تروریسم می‌خوانند خواسته و ناخواسته وحدت و امنیت لبنان را هدف قرار داده‌اند.»

حزب‌الله لبنان یک جنبش شیعه است که از سوی ایران حمایت می‌شود. این گروه در جنگ سوریه در کنار ایران از حکومت بشار اسد پشتیبانی می‌کند و در جنگ یمن نیز همراه با ایران پشتیبان شیعیان حوثی است که با ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی می‌جنگند.

Share