Share

۸۷۰ هزار نفر از حذف‌شدگان دریافت یارانه نقدی به حذف یارانه‌های خود اعتراض کردند و در نهایت ۵۶۱ هزار نفر از این معترضان نامشان به فهرست یارانه‌بگیران بازگشت.

yaraneh-2

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اکبر ایزدی، رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد که تاکنون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یارانه سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را به عنوان افراد غیرنیازمند از آمار یارانه‌بگیران حذف کرده بود که از این تعداد حدود ۸۷۰ هزار نفر به حذف یارانه خود اعتراض کردند.

به‌گفته ایزدی پس از بررسی‌های انجام شده در مورد شرایط معترضان، یارانه حدود ۵۶۱ هزار نفر دوباره برقرار شده است.

یارانه‌ها، از سال ۱۳۸۹ تاکنون در ۶۰ مرحله به ازای هر نفر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان پرداخت شده است. اما این پرداخت‌ها بدون در نظر گرفتن تقسیم‌بندی‌های انجام شده برای توزیع منابع ناشی از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی انجام شده است.

سازمان هدفمندی یارانه‌ها می‌گوید، حدود ۲۲۰ هزار میلیارد تومان طی ۶۰ مرحله به‌عنوان یارانه نقدی به متقاضیان پرداخت شده است. ۱۶۰ هزار میلیارد تومان از این رقم از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، ۵۳ هزار میلیارد تومان از محل بودجه عمومی و همچنین ۵۷۰۰ میلیارد تومان نیز با قرض گرفتن از بانک مرکزی تأمین شده است.

شرایط نامطلوب اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها موجب شد تا دولت خانوارهای پردرآمد را از فهرست یارانه‌بگیران کنار بگذارد و آن را به نیازمندان تخصیص دهد. با این حال شرایط حذف خانوارهای پردرآمد از دریافت یارانه نقدی هیچگاه اعلام نشد.

Share