Share

دولت ترکیه قصد دارد کنترل روزنامه «زمان»، از روزنامه‌های منتقد را در دست بگیرد. دادگاهی در استانبول روز جمعه ۴ مارس / ۱۴ اسفند تصمیم گرفت یک متولی دولتی برای این روزنامه تعیین کند.

در مقابل دفتر مرکزی روزنامه «زمان»

در مقابل دفتر مرکزی روزنامه «زمان»

نسخه انگلیسی‌زبان روزنامه «زمان» که با نام «تو دِیز زمان» منتشر می‌شود روز جمعه ۴ مارس / ۱۴ اسفند در توضیحی در این‌باره نوشته است ترکیه وارد «تاریک‌ترین و غم‌انگیزترین روز خود برای آزادی مطبوعات، شاخصی از دمکراسی و حکومت قانون، شد.»

این روزنامه نوشته است اقدام علیه «زمان» در چارچوب «تهدید و فشار بر روشنفکران، بازرگانان، سازمان‌های مدنی و رسانه‌ها صورت می‌گیرد تا آن‌ها را به سکوت وادار کنند.»

روزنامه «زمان» به جنبش فتح‌الله گولن، واعظ مخالف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نزدیک است. گولن که ابتدا متحد اردوغان بود بعدها به یکی از مخالفان او تبدیل شد و در حال حاضر در آمریکا در تبعید به‌سر می‌برد. در این مدت دولت ترکیه جنبش حزمت (Hizmet) فتح‌الله گولن را به‌عنوان یک سازمان تروریستی شناخته است.

«زمان» یکی از پرفروش‌ترین روزنامه‌های ترکیه است و بر اساس آماری که منتشر کرده در یک سال گذشته، از مارس ۲۰۱۵ تاکنون، شمارگان آن ۸۵۰ هزار نسخه بوده است.

Share