Share

گروه طالبان شنبه ۵ مارس / ۱۵ اسفند اعلام کرد که در مذاکرات صلح با کابل شرکت نخواهد کرد.

Taliban

دولت افغانستان و همراهانش، چین، آمریکا و پاکستان از آغاز سال جاری میلادی قصد پیشبرد مذاکرات صلح با طلبان را دارند.

گروه طالبان روز شنبه در بیانیه‌ای نوشت: «تا زمانی که اشغال نیروهای خارجی به پایان نرسیده است، تا زمانی که طالبان را از “لیست سیاه بین‌المللی” خارج نکرده‌اند و زندانیان آزاد نشده‌اند، این مذاکرات بی‌فایده و گمراه‌کننده خواهد بود و هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.»

اولین دور گفت‌وگوهای صلح دولت افغانستان و طالبان، ژوئیه ۲۰۱۵ به میزبانی پاکستان برگزار شد. دور دوم این گفت‌وگوها پس از انتشار خبر مرگ ملا محمد عمر، رهبر طالبان، متوقف شد. او در زمان حیات خود هرگونه مذاکره‌ای با دولت افغانستان را تحریم کرده بود.

نمایندگان دولت افغانستان و متحدانش، چین، آمریکا و پاکستان از آغاز سال جاری میلادی تا کنون چهار بار گرد هم آمده‌اند تا از «تمام گروه‌های طالبان» بخواهند تا در مذاکرات صلح شرکت کنند.

تا بیانیه روز شنبه طالبان هیچ واکنش رسمی‌ای به فراخوان‌های این چهار کشور نشان نداده بودند.

از ماه دسامبر ۲۰۱۴ که مأموریت اجرای عملیات نظامی ناتو در افغانستان به پایان رسید، طالبان عملیات انتحاری و تروریستی و همچنین حملات نظامی خود را چند برابر کرده‌اند.

طالبان تنها یکی از گروه‌های اسلام‌گرای تندرو در افغانستان است که در حال حاضر دست به عملیات می‌زنند. داعش و القاعده نیز در افغانستان فعالیت نظامی و تروریستی دارند.

Share