Share

معاونت فرهنگی وزارت علوم بر اساس آموزه‌های آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی آیین‌نامه‌ای تدوین کرده که به موجب آن برگزاری کنسرت در دانشگاه‌ها ممنوع شده است.

uniko01به گفته ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی وزارت علوم نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های سراسر کشور بر اجرای آیین‌نامه ممنوعیت برگزاری کنسرت نظارت دارد. در تدوین این آیین‌نامه وزارت علوم با نهاد نمایندگی رهبری همکاری کرده است.

بر اساس آیین‌نامه ممنوعیت اجرای کنسرت در دانشگاه‌ها، ترویج موسیقی در دانشگاه‌های ایران جایز نیست و فقط نوعی از موسیقی که حائز شش شرط زیر باشد مجاز شناخته شده:

•تقویت‌کننده هویت ملی و متناسب با موازین اسلامی
•برخوردار از محتوا و مضمون هدایتگر در جهت ترغیب به وظایف اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و انقلابی
•تقویت‌کننده روحیه علمی، خودباوری و میل به پیشرفت
•استفاده از خوانندگان و چهره‌های موجه فرهنگی
•عدم التقای هیجانات خارج از عرف، مهیج و محرک شهوت و مخصوص مجالس ابتذال و لهو و لعب
•مبرا از شعر و مضامین مشوق بی‌بندوباری، یأس و ناامیدی، سطحی‌نگری و غفلت از مقام انسانی و بندگی

شورای فرهنگی دانشگاه‌ها به موجب این آیین‌نامه تصمیم می‌گیرند که کدام موسیقی برای اجرا در دانشگاه‌ها مناسب است.

نماینده‌ رییس دانشگاه، نماینده دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای در دانشگاه و یکی از استادان دانشگاه، اعضای شورای فرهنگی دانشگاه‌ها را تشکیل می‌دهند و به اجرای کنسرتی مجوز می‌دهند یا آن را منع می‌کنند.

برای دفتر موسیقی وزارت ارشاد اسلامی هیچ نقشی در صدور مجوزها برای برگزاری کنسرت در دانشگاه‌های کشور در نظر گرفته نشده است.

بر اساس ماده چهار این آیین‌نامه، اجرای برنامه‌های مستقل موسیقی و همچنین آموزش موسیقی در دانشگاه  اکیداً ممنوع اعلام شده.

همچنین آموزش موسیقی فقط برای دانشجویانی مجاز است که موسیقی جزو سرفصل‌های آموزشی آن‌هاست.

فرزاد طالبی، سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد اسلامی در واکنش به این آیین‌نامه به روزنامه شرق گفته است: «این آیین‌نامه مربوط به فضای داخلی وزارت علوم است و دوستان برای فضای داخلی می‌توانند با وجود نظرات مختلف، دیدگاه‌های متفاوتی داشته باشند و برای فضای داخلی دستگاه‌های خود تعیین تکلیف کنند.»

در این میان نهاد نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها هم اطلاعیه‌ای صادر کرده و گفته است آیین‌نامه ممنوعیت اجرای کنسرت در دانشگاه‌ها در شورای اسلامی کردن دانشگاه‌ها تصویب شده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در آذر ۱۳۸۱ خواهان اجرایی شدن مصوبات شورای اسلامی کردن دانشگاه‌ها شده بود و در تیر ۱۳۹۴ هم در دیدار با گروهی از دانشگاه‌ها گفته بود که برگزاری کنسرت موسیقی در دانشگاه‌ها «جزو غلط‌ترین کار‌ها» ست.

Share