Share

الهام امین‌زاده، معاون حقوقی حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران «طرح اصلاح قانون حفظ اراضی زراعی» را که در مجلس در حال بررسی و تصویب است، «طرح خطرناکی» توصیف کرد.

khaneh-sazi

به گزارش روز سه‌شنبه ۱۸ اسفند خبرگزاری مهر، امین‌زاده گفت این طرح، «تصرفات» در اراضی ملی را «مجاز» اعلام کرده است.

به گفته معاون حقوقی حسن روحانی، با تصویب این «طرح خطرناک» دیگر «چیزی از اراضی زراعی و باغی برجا نخواهد ماند.»

او ابراز امیدواری کرد تا مجلس آینده که از هفتم خرداد ۱۳۹۵ شروع به کار می‌کند، در این طرح تجدیدنظر کند.

کمیسیون کشاورزی مجلس ایران آبان‌ماه سال جاری بخش‌هایی از قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها را اصلاح کرد. بر پایه این اصلاحیه تازه، نهادهای مسئول باید به کسانی که تا پیش از سال ۱۳۸۵ اراضی ملی و منابع طبیعی را به‌طور غیرقانونی تصرف کرده‌اند، با هدف «کاهش اختلافات» کشاورزان و سازمان جنگل‌ها، «سند مالکیت بدهند و اجازه ساخت‌وساز در این اراضی تا ۳۰۰ متر زیربنا نیز صادر گردد.»

پیش‌تر نیز هادی کیا دلیری، رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران گفته بود این مصوبه‌ کمیسیون کشاورزی مجلس، «مصداق بارز زمین‌خواری و تخریب منابع طبیعی» است و «عوارض خطرناکی» برای منابع طبیعی خواهد داشت و در واقع «چراغ سبزی» برای «تخریب و تصرف منابع طبیعی» است.

به گفته او، با این مصوبه «عده‌ای گمان می‌کنند می‌توانند بر خلاف قانون، زمین و اراضی ملی را تصرف کرده یا تغییر کاربری دهند و هر چند سال یک‌ بار، مشمول بخشش قرار گیرند.»

تصرف و تخریب منابع طبیعی و اراضی ملی یکی از عمده‌ترین مشکلات زیست محیطی در ایران است.

به گفته خداکرم جلالی، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری «زمین‌خواران» در ایران به‌طور متوسط سالانه ۳۰ هزار هکتار از اراضی ملی را تصرف می‌کنند.

بیشترین تصرف و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در اراضی ملی و طبیعی در استان‌های تهران، البرز، اصفهان و استان‌های شمالی انجام می‌شود.

Share