Share

به فاصله چند روز از کنترل دولتی بر روزنامه «زمان» ترکیه، اکنون دادگاهی در استانبول برای خبرگزاری «جیهان» در این کشور نیز متولی دولتی تعیین کرد.

Cihan-News-2

به‌گزارش خبرگزاری آناتولی، مقاماتی که قرار است متولی خبرگزاری «جیهان» شوند همان مقاماتی هستند که روز جمعه گذشته طی حکمی تکفل روزنامه «زمان» را به دست گرفتند.

برخی از شبکه‌های جهانی با خبرگزاری «جیهان نیوز» ترکیه همکاری دارند، از جمله خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، سی‌ان‌ان بین‌المللی، بی‌بی‌سی، ان‌بی‌سی، ای‌بی‌سی، شبکه الجزیره، بلومبرگ و شبکه‌هایی از آلمان، ایتالیا، روسیه و ژاپن.

خبرگزاری «جیهان» ترکیه نیز همچون روزنامه «زمان» به گروه رسانه‌ای ـ مطبوعاتی Feza وابسته است. این گروه به جنبش فتح‌الله گولن، چهره مذهبی مخالف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نزدیک است. فتح‌الله گولن در حال حاضر در آمریکا در تبعیدی خودخواسته به‌سر می‌برد.

«تودیز زمان»، نسخه انگلیسی روزنامه «زمان» و همچنین مجله «آکسیون» و «کتاب زمان» هم به این گروه رسانه‌ای وابسته‌اند.

گروه رسانه‌ای ـ مطبوعاتی Feza متهم به حمایت از «سازمان تروریستی گولن» شده است که گفته می‌شود با هزاران نفر قصد نفوذ در دولت برای سرنگونی آن را دارد.

دولت ترکیه همچنین طرفداران گولن را متهم به تشکیل دولت موازی متشکل از یک گروه مخفی از بوروکرات‌های ترکیه و مقامات ارشد کرده است که در نهادهای کشور، از جمله قوه قضائیه و پلیس نفوذ می‌کنند.

در چند روز گذشته اقدام دولت ترکیه علیه روزنامه «زمان» مخالفت‌هایی را در جامعه جهانی برانگیخت.

آمریکا و اروپا این اقدام را محکوم کردند و سازمان عفو بین‌الملل نیز روز جمعه از کنترل دولتی بر مطبوعات ترکیه انتقاد کرد.

بیشتر بخوانید: عفو بین‌الملل کنترل دولت ترکیه بر مطبوعات را محکوم کرد

با این حال احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه از این اقدام دفاع کرد و گفت کنترل روزنامه «زمان» نه یک اقدام سیاسی که یک اقدام حقوقی است و دستگاه قضایی ترکیه نیز مستقل است.

بیشتر بخوانید: داود اوغلو: اتهامات روزنامه «زمان» پولشویی و توطئه است

سال گذشته روزنامه «گوگوون» که آن‌ هم به جنبش فتح‌الله گولن نزدیک بود تحت کنترل دولت قرار گرفت و از جرگه روزنامه‌های مخالف خارج شد.

در رتبه‌بندی سالانه گزارشگران بدون مرز از آزادی مطبوعات در جهان، ترکیه در میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۴۹ قرار دارد.

Share